Hatalmas jégmagot emeltek ki az Antarktiszon, a szakértők szerint a minta a Föld éghajlatának legrégebbi folyamatos, több mint egymillió évet felölelő klímakrónikája – írja a ScienceAlert. A gigantikus jégmag egyes szakaszai akár 13 ezer évnyi éghajlati történelmet is tartalmazhatnak a jégben csapdába esett légbuborékok, részecskék és egyéb anyagok révén.
A kutatók régóta támaszkodnak jégmagokra a múlt klimatikus viszonyainak megismerése érdekében, ami kulcsfontosságú a jelenlegi globális felmelegedés megértése szempontjából. A probléma az, hogy a szakemberek eddig csak korlátozott ideig tudtak visszatekinteni ezzel a megközelítéssel.
Julien Westhoff, az Antarktiszi Európai Jégmag Projekt (EPICA) munkatársa szerint erős bizonyítékaik vannak arra vonatkozóan, hogy a legfelső 2480 méteres jégmélységben 1,2 millió évre visszanyúló éghajlati adatok raktározódtak el.
Ugyan az Antarktiszon kiemeltek már 2,7 millió éves jégmagot is, az érintett minta nem nyújtott folyamatos klimatikus krónikát. A legrégebbi függőleges, összefüggő adatokat szolgáltató jégmag 740 ezer évnyi éghajlati történelmet ölel fel.
A Kelet-Antarktiszról származó új minta egy olyan időszakot is lefed, amikor a Földön a jegesedési ciklusok valamikor 900 ezer és 1,2 millió évvel ezelőtt megmagyarázhatatlanul meghosszabbodtak. Egyes tudósok azt gyanítják, hogy a korai, afrikai emberek közel 99 százaléka kihalhatott ebben a szélsőséges ingadozásban.
A kutatók szerint a jégmag további részleteket tár majd fel bolygónk éghajlati változásairól. Az eredmények valószínűleg megerősítik majd az ember okozta globális felmelegedés mértékének súlyosságáról alkotott elképzeléseket.
A mintát a Little Dome C nevű kelet-antarktikai helyszínen gyűjtötték be. A környéken vastag, érintetlen, rétegzett jégtakaró található, a térség extrém időjárási viszonyai miatt a szakértőknek nem volt egyszerű a feladatuk. Amikor a fúrás végre elkezdődött, egy izotópelemző rendszer szinte valós időben tudta leolvasni a glaciális és az interglaciális ciklusokat a jégmagból.