Nehéz visszatérni a mindennapokba
Teljesen természetes, hogy a téli szabadság, a pihenés és a szeretteinkkel töltött idő után nem megy zökkenőmentesen a visszailleszkedés a munkás hétköznapokba. Újra fel kell venni a ritmust, amihez idő kell. Ebben az átmenetben előfordulhat, hogy lehangoltnak érezzük magunkat, ingerlékenyek vagyunk, nem haladunk a feladatainkkal, vagy az átlagosnál stresszesebbnek éljük meg a munkánkat. Hagyjunk magunknak időt a visszatérésre, és ne akarjunk egyből újra ezer fokon égni! Már csak azért sem, mert hosszú távon megbosszulja magát, ha mindig, minden helyzetben százhúsz százalékot akarunk teljesíteni.
Ki kell pihenni a pihenést
Ünnepek vagy nyaralás után nem várhatjuk el magunktól, hogy ugyanonnan folytassuk a munkát, ahol abbahagytuk – főleg, ha az ünnepi időszak többet vett ki belőlünk, mint amennyit adott. Azt sem várhatjuk el a karácsonyi szünettől, hogy a távollétünk ideje alatt csodálatos módon magától megoldódjon minden munkahelyi problémánk: ha mérgező, konfliktusos környezetben dolgozunk, csak pillanatnyi fellélegzést adhat a kéthetes szabadság. Az is előfordulhat, hogy még az ünnepek alatt sem tudtunk teljesen elszakadni a munkánktól, és még a karácsonyfa mellett is valamilyen megoldandó problémán agyaltunk, így eleve kimerülten térünk vissza a feladatainkhoz. Azt pedig magyarázni sem szükséges, mennyire nem tesz jót a mentális egészségünknek, ha az első munkanapunkon beláthatatlan mennyiségű megoldandó probléma és elvégzendő munka terhe szakad ránk.
Depresszió is állhat a háttérben
A munkába visszatérés időszakában számos tünetet tapasztalhatunk: lehangoltságot, fokozott ingerlékenységet, általános diszkomfortot vagy alvási nehézséget is, ami a munkahelyi teljesítményünkre és a magánéletünkre egyaránt hatással lehet. Ha tényleg post-holiday blues-ról van szó, a panaszok pár napon, legfeljebb pár héten belül maguktól elmúlnak. Ha viszont tartósan, két hétnél tovább rosszkedvűek vagyunk, nincs motivációnk, alvás- és evészavart tapasztalunk, belső feszültséggel küzdünk, nem tudunk örömöt megélni és kilátástalannak látjuk a jövőt, az az enyhe depresszió tünete lehet. A téli sötétség erre még rá is tesz egy lapáttal: napfény hiányában a szervezetünkben kevesebb szerotonin termelődik, ami miatt hajlamosak lehetünk a mélabúra.
Apró lépések magunkért
A szabadság utáni lehangoltság átmeneti: néhány hét múlva újra energikusnak és összeszedettnek érezzük magunkat. A depresszió azonban nem javul pár héten belül, és jelentős szenvedést okoz. Ha nehéz érzések kavarognak bennünk, ne küzdjünk velük egyedül! Próbáljunk meg egy megbízható kollégával, közeli baráttal, családtaggal beszélni az érzéseinkről, és ha lehet, forduljunk szakemberhez.
Enyhe depresszió esetén segíthet a Remotiv extra
A fenti támogató lépéseken túl az enyhe depresszió tünetei ellen a gyógynövények erejét is segítségül hívhatjuk. A vény nélkül kapható Remotiv extra orbáncfűkivonatot tartalmaz – ezt a gyógynövényt a lélek napsugarának is hívják, és évszázadok óta használják lelki nehézségek esetén. A Remotiv extra igazoltan hatásos az enyhe depresszió kezelésére, enyhíti a belső nyugtalanságot, javítja a hangulatot, fokozza a motivációt.