Orbán Viktor hétfőn meglátogatta Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, akivel ott volt Elon Musk, a Tesla és a SpaceX alapítója és szövetségese is a mar-a-lagói birtokon, a miniszterelnököt pedig a Mike Waltz jövőbeli nemzetbiztonsági főtanácsadóval egyeztető Szijjártó Péter külügyminiszter mellett Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke is elkísérte az úton.
A 4iG a a találkozó után kiadott egy közleményt – ebből derült ki, hogy Jászai is részt vett azon –, amelyben a megbeszélés fontos részének nevezték a cégcsoport HUSAT műholdprogramjának bemutatását. A hvg.hu idézett egy a programról korábban kiadott dokumentumot, amely szerint ez a legnagyobb magánkezdeményezésben és -finanszírozásban megvalósuló műholdprogram a kelet-közép-európai régióban, amely keretében egy geostacionárius pályán keringő telekommunikációs műholdat, valamint nyolc alacsony föld körüli pályán keringő, nagy felbontású, VHR1 földmegfigyelési műholdat terveznek 2032-ig pályára állítani és üzemeltetni.
A HUSAT program alapját a 4iG Csoport és a REMRED Zrt. beruházásában Martonvásáron épülő űrtechnológiai gyártóközpontja biztosítja, ahol alacsony föld körüli pályán keringő műholdakat gyártanak majd 2026-tól. A geostacionárius műholdat nemzetközi partnerrel gyártatják. A program bemutatásakor a 4iG azt is közölte – jegyzi meg a hvg.hu – hogy két földi állomást üzemeltetnének, amelyek a műholdak irányítását és kezelését végeznék, és részben a már meglévő infrastruktúra felhasználásával a kapacitások értékesítésével, az adatok feldolgozásával foglalkozna.
állami közreműködéssel, törvénymódosításokkal és sokszázmilliárd forint bepumpálásával építettek fel a semmiből az utóbbi években. 2023 őszén kiderült, hogy maga Orbán Viktor személyesen, titkos tárgyaláson egyengette a 4iG ügyleteit a londoni magyar nagykövetségen. A cég a régióban és azon túl más kormányokkal is leszerződött, a terjeszkedésük pedig az űripart is elérte. A csoport körül pár hónapja ismét nagy volt az érdeklődés, amikor stratégiai megállapodást kötöttek az RTL-el.
amelyet