Élő Belföld

Orbán Viktor meghívja a háborús bűnökért körözött Netanjahut Magyarországra

Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán / MTI
Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán / MTI

Orbán Viktor idézett a Magyar Péterről készült hangfelvételekből

A nemzeti konzultáció kapcsán azt mondta, hogy mostanában nagyon elharapódzott a verbális durvaság a kommunikációban. Állítása szerint ő még olyat nem látott, hogy az ellenzék nyíltan sértegesse és lenézze az embereket. Aki a nemzeti konzultációt ellenzi, az csak nem kíváncsi az emberek véleményére szerinte.

Orbán ezután idézett a Magyar Péterről készült hangfelvételekről, úgy, hogy a nevét nem mondta ki: „Büdös a szájuk, büdösek az emberek, egyes munkatársak azok agyhalottak, az újságírókat lökjük bele a Dunába”.

Szerinte lenézésből fakadó, negatív, fenyegető tónus jelent meg a magyar politikában, és „hogy ez egy politikai viselkedésnek a lényege legyen, és ez csak úgy áradjon, ez azért példátlan a magyar közéletben. És ugye a verbális durvaság az előbb-utóbb elvezet az agresszióhoz is, ettől jó lenne magunkat megkímélni”.

A háborútól szerinte nem csak a frontvonalon kell távolmaradni, de nincs szükség hazai háborúra sem. „Egy közösség vagyunk, tisztességesen kell bánnunk egymással – vélte a miniszterelnök.

Orbán Viktor még ma meghívja az ICC által körözött Netanjahut az országba

A műsorvezető következőre azt hozta fel, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.

Orbán azt mondta, Magyarország általában békepárti álláspontot képvisel a világpolitikában, és azon kéne lenni, hogy a világban lévő háborúk számát, kiterjedését minden lehetséges eszközzel szűkítsük.

Szerinte az a helyzet, hogy a nemzetközi intézmények nem járnak el körültekintően egy-egy döntés esetén. Az ICC által hozott döntés „egy dolog, hogy felháborítóan pimasz, mondhatnám cinikus” , hogy „egy folyamatban lévő konfliktusba avatkozik be”, méghozzá „jogi köntösbe öltözve”, de a nemzetközi jog „gyakorlatilag teljes lejáratását eredményezi”.

Orbán úgy véli, hogy

a döntés még „olaj is lehet a tűzre”, ezért „nincs más választás, szembe kell szegülni ezzel a döntéssel”. Ezért még ma meg fogja hívni Netanjahut egy magyarországi látogatásra, és garantálni fogja a számára, hogy ha eljön, az ICC ítéletének semmilyen hatálya nem lesz Magyarországon.

Mi nem fogjuk követni az ebben foglaltakat, kizárólag a magyar kapcsolatok állapotából indulunk ki, tehát kellő biztonságban, és érdemi tárgyalásokat tud folytatni itt Magyarországon az izraeli miniszterelnök – tette hozzá.

Orbán Viktor: Az orosz nukleáris doktrína módosítása nem trükk

Orbán ezzel azt akarja mondani, hogy amikor az oroszok módosítják a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló doktrínájukat, az „nem egy kommunikációs fogás, az nem egy trükk, azt módosították, annak lesznek következményei”.

Megemlítette, hogy Putyin tévés beszédet is intézett az oroszoknak csütörtökön, amiben világosan azt mondta, hogy felhatalmazva érzik magunkat arra, hogy azokat az országokat célpontnak nyilvánítsák, amelyek az ukránoknak Oroszország területét támadni képes hosszú hatótávolságú fegyvereket adnak.

Orbán Viktor: Európában sok a fecsegés, de az orosz elnök szavának következménye van

„Van itt egy olyan jelenség, amit talán szóba hozok. A kimondott szónak a súlya, és jelentősége a politikai történésekre, az más Nyugat-Európában, mint Oroszországban. Ezt néha mi, nyugat-európai döntéshozók nem vesszük kellő súllyal figyelembe ” – mondta Orbán Viktor.

Szerinte Nyugat-Európában a politika hosszú ideje, különösen a modern kommunikációs eszközök elterjedése óta alapvetően beszédből áll, lehet hogy húsz százaléka cselekvés, a többi beszéd. Ebből az is következik, hogy a beszéd egy részének nincs közvetlen következménye, és geopolitikai és katonai kérdésekről is jelentős beosztásban lévő vezetők is könnyedén engednek el tirádákat – folytatta.

Mint mondta, ettől jelentősen eltér az orosz kommunikációs rendszer,

ott ha az elnök mond valamit, az nem fecsegés, annak van súlya meg következménye.

Orbán Viktor: A szuverenitás nem mindenkinek adatik meg, ott van például a német kormány

A következő felvetés: többször láttuk azt, hogy ha Washingtonban tabudöntő lépés születik, akkor azt hamarosan Európából is követik, ilyen volt például, amikor a háború elején először engedélyezték a nyugati gyártású, élet kioltására alkalmas fegyverek bevetését az ukránoknak.

Orbán mindenkit szeretne emlékeztetni arra, hogy az amerikai elnökválasztás eredményének nyilvánvalóvá válását követően 24 óra alatt bukott meg a német kormány. Szerinte ez jól mutatja, hogy itt erős összefüggések vannak.

Mi ettől elszoktunk, mert Magyarország

egy szuverén külpolitikát követő ország, tőlünk aztán recseghet-ropoghat a világ, mi akkor is a saját nemzeti érdekeinkből kiindulva fogunk dönteni, és nem kötjük össze a sorsunkat más kormányokéval. De jól láthatóan ez a szuverenitás nem mindenkinek adatik meg, vagy nem mindenki ezen az ösvényen jár, itt van például a német kormány összeomlása

– mondta.

Orbán Viktor: Ha az amerikaiak kiszállnak, Európa nem képes támogatni az ukránokat

Orbán elmondta, hogy mi higgadtan és tervezhetően fogunk cselekedni továbbra is, a héten a védelmi tanáccsal át is tekintették a háború összefüggéseit. Megvizsgálták azt is, hogy ha Amerika kiszáll a háborúból, akkor Európa képes-e arra, hogy olyan katonai helyzetbe hozza Ukrajnát, hogy legyen értelme a háború folytatásának. Ők úgy látják:

nem.

Szerinte a helyzet teljesen egyértelmű, ha az amerikaiak kiszállnak az ukránok mögül, akkor Európa nincs olyan helyzetben katonai értelemben, hogy a siker leghalványabb esélyével is támogassa Ukrajnát. Nem beszélve a vesztes háború támogatásának pénzügyi, gazdasági következményeiről – tette hozzá.

A miniszterelnök azt mondta, ez is arra a gondolatra vezeti őket, hogy ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni.

Orbán Viktor: A legsötétebb órában vagyunk, de két hónap múlva a hajnal hirtelen beköszönt

Január 20-án, ha a Jóisten engedi és élünk, akkor látni fogjuk, amikor Donald Trump, az Egyesült Államok következő elnöke hivatalba lép, addig azonban van két hónap – folytatta Orbán a békepárti gondolatmenetet.

Ezután megkérdezte az interjúztatót, hogy ő volt-e katona, aztán arról beszélt, hogy

aki állt őrségben, az tudja, hogy az éjszaka közvetlenül a hajnal előtt a legsötétebb. Ez most is így van, így állunk, ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk.

Szerinte már csak két hónap, és a hajnal hirtelen be fog köszönteni, de addig ebben a korábbinál is sűrűbb sötétségben fogunk élni. Konkrétan ezalatt azt értette, hogy a háború két legsötétebb hónapja áll előttünk.

Trump győzelmével a béke kézzelfogható közelségbe került, a távozófélben lévő demokraták viszont egy súlyosabb örökséget akarnak az elnökre hagyni, mint ami a megválasztása pillanatában kinézett számára – folytatta.

Orbán szerint egyelőre nem szabad többet mondanunk, mint hogy Magyarország a józan hang politikáját követi, miután a mi sorsunk közvetlenül is tétje ennek a háborús konfliktusnak.

Orbán: A hírek már közvetlenül Magyarország háborús fenyegetettségéről szólnak

Joe Biden engedélyezte az ukránoknak, hogy orosz területen vessék be az amerikai fegyvereket, válaszul Oroszország módosította a nukleáris doktrínáját, és hiperszonikus rakétát is kilőtt Ukrajnára  – kezdte ezzel a felvetéssel a beszélgetést a sajtómunkás. Két hónap van hátra Donald Trump hivatalba lépéséig, aki békét ígért, addig úgy tűnik, mindkét háborús fél javítani akar a pozícióján.

Orbán Viktor azt mondta, nem árt magunkat emlékeztetni arra, hogy Ukrajna a szomszédunk, nem a világ egy távoli pontján zajló háború durvulásáról beszélünk. Nem kell nagy fantázia annak elgondolásához, hogy egy szomszédban zajló háború fejleményei milyen váratlanul, azonnal tudják érzékeltetni következményeiket egy szomszédos ország területén, ha pedig figyelembe vesszük a magyarok lakta Kárpátalját, akkor láthatjuk, hogy a veszély közvetlen  – folytatta.

A miniszterelnök szerint már nem arról van szó, hogy a magyar-ukrán határtól több mint ezer kilométerre, egy hagyományos háború frontvonalának két oldalán gyűrköznek a felek, hanem olyan eszközöket vetnek be, amivel könnyedén el lehet érni Ukrajnán kívül más országokat is, persze első sorban szomszédokat.

Tehát ezek a hírek rólunk szólnak, ezek most már nem nemzetközi diplomáciai konfliktusairól szólnak, hanem közvetlen magyar érdekekről, és Magyarország háborús fenyegetettségéről szólnak

– fogalmazott.

Olvasói sztorik