Élő Nagyvilág

Interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki Oroszország Ukrajnára

Diego Herrera Carcedo / ANADOLU / Anadolu via AFP
Lakók takarítják el a törmeléket egy megsérült lakóházból az ukrajnai Kosztyantinyivkában 2024. november 19-én.
Diego Herrera Carcedo / ANADOLU / Anadolu via AFP
Lakók takarítják el a törmeléket egy megsérült lakóházból az ukrajnai Kosztyantinyivkában 2024. november 19-én.

Az előző nap legfontosabb híreit itt olvashatják. 

Háborúra készíti fel a vállalatokat a német hadsereg

Kiképzéseket tart a vállalatoknak a német hadsereg országszerte egy titkos dokumentum alapján. A terv tartalmazza a védelmi intézkedések pontos forgatókönyveit, emellett felkészülési stratégiákat vázol arra az esetre, ha a NATO keleti szárnyán végrehajtott orosz műveletek előzetes, elrettentő reakciót tennének szükségessé – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Jörn Plischke alezredes, a hamburgi állami parancsnokság vezetője kijelentette, hogy négy-öt éven belül Oroszország hajlandó és képes lesz nyugatabbra is támadni.

Kapcsolódó
Háborúra készíti fel a vállalatokat a német hadsereg
A titkos stratégiai dokumentum forgatókönyveket vázol arra az esetre, ha Putyin a NATO keleti szárnyát támadná.

Interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki Oroszország Ukrajnára

Az ukrán hadsereg bejelentette, hogy Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki a közép-keleti Dnyipro városa, ez volt az első olyan támadás, amelyben ezt fegyvert vetették be az oroszok – írta a Guardian.

A kilövést a jelentés szerint Asztrahán régióból, a Kaszpi-tengerrel határos Vologogradtól délkeletre fekvő területről hajtották végre, a támadás a kritikus infrastruktúrát célozta.

A légierő nem közölt részleteket az áldozatokról vagy a károkról, sem arról, hogy a légvédelemnek sikerült-e kilőnie a rakétát. Korábbi információk szerint RSz-26 Rubezs típusú ICBM-eket helyeztek készenlétbe (ez az RSZ–24 Jarsz továbbfejlesztett változata – képünkön) az orosz csapásmérő erők ebben a régióban, valószínűleg ezt lőtték ki Ukrajnára.

Az ukrán hadsereg hat Kh-101 típusú cirkáló lelövéésről is beszámolt.

Az interkontinentális ballisztikus rakéták több ezer kilométeres hatótávolsággal rendelkeznek, hagyományos, illetve nukleáris robbanóanyagot is szállíthatnak.

NATALIA KOLESNIKOVA / AFP

Erősítik a légtérvédelmet az ukrán határ közelében

„Minden eshetőségre felkészülve” Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter elrendelte „az újonnan beszerzett légtérellenőrzési és légtérvédelmi eszközöknek és a rájuk épített képességeknek az észak-keleti országrészbe történő telepítését.”

A politikus szerint az új eszközökkel az ukrán határ közelében képesek növelni a légtérellenőrzés terén az észlelés pontosságát, lerövidíthetik a reagáláshoz szükséges időt.

Kapcsolódó
Erősítik a légtérvédelmet a magyar-ukrán határnál
Az orosz–ukrán háború kiterjedésének veszélye miatt döntött a honvédelmi miniszter.

Újabb hadfelszerelés-csomagot szállít Ukrajnának az Egyesült Államok

Az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékben további katonai felszerelést és hadianyagot biztosít Ukrajnának – közölte szerdán az amerikai védelmi minisztérium. A csomag drónok, páncéltörő fegyverek, valamint 105 milliméteres és 155 milliméteres kaliberű tüzérségi lövedékek mellett 80 kilométeres hatótávú HIMARS rakétákat is tartalmaz.

Az Egyesült Államok Ukrajna legnagyobb fegyverszállítója. A Pentagon adatai szerint 2022. februárja óta összesen több mint 60,4 milliárd dollár értékben biztosított hadfelszerelést Kijevnek. Ukrajna második legnagyobb fegyverszállítója, Németország szerdán jelentette be egy páncélozott járművekből, tüzérség eszközökből és drónokból álló újabb támogatási csomag összeállítását.

(MTI)

Hollandia leszállította az ukrán pilóták kiképzéséhez ígért két utolsó F-16-os vadászrepülőgépet

Hollandia átadta a két utolsó F-16-os vadászrepülőgépet egy romániai kiképzőlétesítménynek, ahol ukrán pilótákat tanítanak a gépek vezetésére és karbantartására – közölte szerdán a holland védelmi minisztérium.

A romániai Fetesti légibázison működő kiképzőközpontot többek között Hollandia kezdeményezésére hozták létre. A pilóták kiképzéséhez Hollandia összesen 18 darab F-16-ost bocsátott rendelkezésre. Az első öt vadászgépet tavaly novemberben adták át a központnak. Hollandia további 24 darab F-16-os repülőgépet is szállít közvetlenül Ukrajnának. Szeptemberben Onno Eichelsheim, a holland fegyveres erők parancsnoka azt nyilatkozta, hogy ezeket a gépeket az ukrán erők orosz területen is bevethetik.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban áttörésnek nevezte az adományt, amely véleménye szerint megerősítené Ukrajna légvédelmét és segítené az ellentámadást. A holland kormány szeptemberben jelentette be, hogy jövőre több mint 10 százalékkal növeli a védelmi kiadásait Oroszország ukrajnai háborújára hivatkozva.

(MTI)

Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket

Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.

Mi is pontosan ugyanúgy teszünk. Ha a nyugati országok úgy döntöttek, hogy felhasználják az eszközeinket és a vagyonunkból származó jövedelmeket, a megfelelő lépéseket az orosz fél is feltétlenül megteszi

mondta Sziluanov. A tárcavezető elmondta, hogy számos nyugati befektető és vállalat forrásait befagyasztották Oroszországban. Közölte, hogy az ezekből a vagyonokból származó bevételeket ugyanolyan eljárás szerint fogják felhasználni, mint ahogyan a Nyugat rendelkezik az orosz vagyonnal.

A RIA Novosztyi hírügynökség emlékeztetett rá, hogy az Európai Unió Tanácsa februárban úgy határozott, hogy az EU-ban befagyasztott orosz vagyonból származó jövedelmeket külön kell elszámolni és külön számlákon kell tartani. Mindemellett a letétkezelők ezeket nem használhatják fel a saját belátásuk szerint.

A Tanács október végén jóváhagyta egy mintegy 35 milliárd euró összegű, legfeljebb 45 évre szóló kölcsön folyósítását Ukrajnának, amelyet a befagyasztott orosz állami vagyonból származó bevételekből fognak törleszteni.

Az ukrajnai háború kezdete óta az EU és a G7-országok Oroszország devizatartalékainak csaknem felét, mintegy 300 milliárd euró értékben befagyasztották. Mintegy 200 milliárd euró az unióban található, nagyrészt a belga Euroclear, a világ egyik legnagyobb elszámolási és klíringrendszerének számláin.

Egy éve a cég közölte, hogy kilenc hónap alatt mintegy hárommilliárd eurót bevétel származott ezeknek a pénzeknek a befektetéséből. Moszkva ezeket az intézkedéseket lopásnak minősítette. Szergej Lavrov külügyminiszter kijelentette: Oroszországnak is lehetősége van arra, hogy ne térítse vissza a nyugati országok pénzét.

(MTI)

Olvasói sztorik