Szerdán vette kezdetét a hazai és régiós akkumulátor- és elektromobilitás szektor szereplőinek éves találkozója, a Hungarian Battery Week konferencia a Hungexpo kongresszusi és kiállítási központban. A konferencia helyszínén emiatt több mint tíz civil szervezet szólalt fel az akkumulátoripari szennyezések megfékezése érdekében a Greenpeace beszámolója szerint.
Az AkkumulátorKÁRosult Települések Igazáért Szövetség (AKÁRTEIS), a Greenpeace Magyarország, az Extinction Rebellion Magyarország (XR) és a Fridays for Future, valamint az akkumulátor-károsult települések lakóinak képviselői is sajtótájékoztatót tartottak az eseményen, hogy felhívják a figyelmet a Nemzeti Akkumulátor Iparági Stratégia megvalósulásának visszásságaira – olvasható a Greenpeace közleményében.
Miközben az akkumulátoripar a sikereit ünnepli, elkeserítő, hogy a hazai hatóságok nemcsak, hogy megelőzni nem tudják a szennyezéseket, baleseteket, de a bejelentett szennyezési eseteket sem képesek kivizsgálni
– hívta fel a figyelmet Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője. Szerinte mind a mai napig nem lehet tudni, hogyan került került NMP (magzatkárosító anyag) a gödi kutakba, és lassan egy éve nem adtak választ a hatóságok arra, hogy hogyan került NMP Gödön a termőföldre kiömlött szennyvízbe.
Simon Gergely kiemelte, arra sem kaptak választ, hogy miképp működhetett hónapkon keresztül a Samsung gödi akkumulátorgyára a felfüggesztett környezethasználati engedély hiányában, de arra sem, hogy hogyan bocsáthat ki NMP-t a komáromi magyarországi SK On akkumulátorgyár” – derül ki a Greenpeace közleményéből.
A háromnapos konferencia nem előzmény nélküli, az utóbbi három évben Hungarian Battery Day címmel rendeztek hasonló konferenciákat, ami a szervezők szerint „rendkívüli népszerűségnek örvendett”. A rendezvény keretében Magyarország és a régió meghatározó vállalatainak vezetői, magas rangú kormányzati és európai uniós döntéshozók, prominens szakmai szervezetek vezetői, valamint a terület elismert kutatói vitatják meg az iparág előtt álló lehetőségeket és kihívásokat.