Élő Nagyvilág

Trump visszatér, a szenátus is a republikánusoké

CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP
CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP
  • A demokrata párti alelnök Kamala Harris és a volt elnök, a republikánus Donald Trump feszül egymásnak, hogy valamelyikük 2025 januárjától beülhessen a Fehér Házba.
  • Az éjszaka során mindkét jelölt hozta a kötelezőt: Trump sorra húzta be a vörös államokat, miközben Harris begyűjtötte a kékeket. Floridában és Texasban is nagyot nyert Trump: mindkét államban kétszámjegyű lett az előnye. Eközben Harris a várakozásoknak megfelelően hozta New Yorkot és Kaliforniát. 
  • Azonban Trump idővel egyre magabiztosabb előnyre tett szert a választás sorsát eldöntő hét csatatérállamban, melyek közül előbb Észak-Karolinát, majd Georgiát és végül Pennsylvaniát is megnyerte. Ezzel lényegében nullára csökkent Harris győzelmi esélye – főleg úgy, hogy a még kiadó, négy billegő állam mindegyikében Trump vezet. A matematikai győzelemhez már csak a masszívan republikánus Alaszka elektori szavazataira van szüksége a republikánus elnökjelöltnek, így mostanra biztosra vehető, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, és négy év szünet visszatér az elnöki székbe.
  • Trump hazai idő szerint fél kilenckor be is jelentette a győzelmét, és sorra gratulálnak neki a világ országainak vezetői.
  • Kamala Harris egyelőre nem szólalt meg.
  • Habár Trump már harmadszor vette célba a Fehér Házat, most először fordul elő, hogy nemcsak az elektori kollégiumban szerzi meg a többséget, hanem ő kapja a több szavazatot is. Eddig több mint ötmillióval kapott több szavazatot, mint demokrata riválisa, és 2004 óta ő az első republikánus elnökjelölt, aki megszerzi a szavazatok több mint felét.
  • Az is eldőlt, hogy a republikánusok a következő két évre átvették az irányítást a szenátus felett, a demokraták legfeljebb a képviselőházzal vigasztalódhatnak, ott szoros verseny várható.
  • Hogy pontosan hogyan is zajlik az elnökválasztás, egy kisokosban gyűjtöttük össze, amelyet itt olvashatnak, arról pedig hogy hogyan zajlott a kampány vége, itt írtunk.

Hamász: Arra biztatjuk Trumpot, hogy tanuljon Biden hibáiból

A Hamász iszlamista terrorszervezet szóvivője a Gázai övezetben Izrael által indított háború leállítását sürgette Donald Trump választási győzelme kapcsán, írja az MTI. Szami Abu Zuhri, a Hamász magas rangú tisztviselője szerint Donald Trumpot azon kijelentései alapján ítélik majd meg, miszerint amerikai elnökként órákon belül le tudja állítani a háborút.

Arra biztatjuk Trumpot, hogy tanuljon Joe Biden hibáiból

– közölte Abu Zuhri.

Ursula von der Leyen is szívből gratulált

Az EU és az USA több mint egyszerű szövetségesek – írta Donald Trumpnak címzett gratulációjában Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke arra szólította fel az USA következő elnökét, hogy együtt olyan transzatlanti célokért dolgozzanak, ami folyamatosan eredményeket hoz számukra.

Trump az Egyesült Államok legidősebb megválasztott elnöke

Ronda Churchill / AFP

Sorozatban harmadszor választja meg az ország történetének legidősebb elnökét az Egyesült Államok. 2016-ban Trump a maga 70 évével érdemelte ki ezt a címet, amit négy évvel később a 77 éves Biden döntött meg. Idén a 78 éves Trump elődje rekordját is átadta a múltnak, ugyanakkor a 40 éves J. D. Vance minden idők harmadik legfiatalabb alelnöke lesz.

Öt állam eredményeire várunk még

Alaszka, Nevada, Arizona, Wisconsin és Minnesota esetében a feldolgozottság még nem tart ott, hogy eredményt merne hirdetni az amerikai sajtó.

Egyelőre azonban mind az öt helyen Trump vezet, ráadásul, ha Alaszka meglesz, akkor az onnan érkező 3 elektori szavazattal ténylegesen el is dőlt az elnökválasztás. Ott 73 százalékos feldolgozottságnál 55,8 százalékkal vezet a volt elnök, Harrisnek 40 százaléka van.

Harris fogja majd hitelesíteni Trump győzelmét

Az amerikai alkotmány értelmében az elektori szavazatok eredményét január elején a kongresszusban, az aktuális alelnök felügyeletével hitelesítik. Így aztán Kamala Harrisnek jut majd az a számára minden bizonnyal kellemetlen feladat, hogy választási ellenfele győzelmét hivatalossá tegye.

Nem ő az első alelnök, aki így jár: ugyanez történt akkor is, amikor Richard Nixon 1960-ban kikapott John F. Kennedytől, illetve a vesztes Al Gore és a győztes George H. W. Bush esetében is, a 2000-es választás után.

Orbán: Az amerikai–magyar kapcsolatok visszatérhetnek a régi aranykorba

Orbán Viktor a Facebookjára feltöltött reels-videóban elmondta, mit gondol Trump választási győzelméről.

Mint mondta, fényes győzelmet lát, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését. Szerinte Trumpot börtönnel fenyegették, elvették a vagyonát, meg akarták ölni, szembefordult vele a teljes médiavilág.

Orbán közölte, hogy nagy, közös terveik vannak Trumppal:

Kapcsolódó
Orbán Viktor: Számos tervünk van Donald Trump elnök úrral a következő évre
A miniszterelnök egy tévé előtt átizgult éjszaka után számolt be a Trump győzelmével kapcsolatos benyomásairól.

Zelenszkij is gratulált Trumpnak, és már várja a közös munkát

Az X-en gratulált Donald Trump választási győzelméhez Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök felidézte, hogy szeptemberben remek megbeszélést folytattak, amikor a háborúról és az ukrán béketervről beszélgettek.

„Nagyra értékelem Trump elnök elkötelezettségét a béke az erőn keresztül megközelítés mellett a globális ügyekben. Pontosan ez az az elv, amely közelebb hozhatja az igazságos békét Ukrajnában, és bízom benne, hogy közösen megvalósítjuk.”

Zelenszkij hozzátette, hogy a két ország érdekelt a kölcsönösen előnyös politikai és gazdasági együttműködés kialakításában, és kijelentette, hogy „Ukrajna mint Európa egyik legerősebb katonai hatalma, elkötelezett amellett, hogy szövetségeseink támogatásával hosszú távú békét és biztonságot biztosítson Európában és a transzatlanti közösségben”.

Érkeznek az első gratulációknak Trumpnak

Macron azt írta, készen áll a közös munkára, Netanjahu pedig gratulált a történelmi visszatéréshez.

 

Mit mondott Trump a győzelmi beszédében Elon Muskról?

Azt, hogy egy szuper géniusz, márpedig abból szerinte nem sok van. Trump arról is beszélt, hogy Musk Starlink nevű műholdas szolgáltatása „rengeteg életet” segített megmenteni a Helene hurrikán idején, amely októberben pusztított az Egyesült Államok délkeleti részén:

Azt mondtam Elonnak, hogy nagyon-nagyon nagy szükségük van rá Észak-Karolinában. Meg tudod oldani? Olyan gyorsan megcsinálta, hogy az hihetetlen volt. Rengeteg életet mentett meg. Rengeteg életet.

(CNN)

Már nem sok hiányzik a földcsuszamlásszerű Trump győzelemhez

Trump közel áll ahhoz, hogy mind a hét csatatérállamot megnyerje: Észak-Karolina, Georgia és Pennsylvania már a zsebében van, és továbbra is őrzi a vezetést Wisconsinban, Michiganben, Arizonában és Nevadában.

Amennyiben megnyeri a maradék négy államot, 312 elektori szavazatot szerez. Ennyi elektori szavazata Barack Obama 2012-es választási sikere óta egyetlen győztes jelöltnek sem volt, a republikánus elnökjelöltek között pedig

legutóbb George H. W. Bushnak sikerült ennyi elektort szereznie, 36 évvel ezelőtt, 1988-ban.

Vagyis Trump a 21. század legnagyobb republikánus elnökválasztási sikerének kapujában áll.

Ezúttal Trumpé a legtöbb szavazat is

Harmadszor indult el az elnöki címért Donald Trump, de most először fordul elő, hogy ő kapja a legtöbb szavazatot. 2016-ban úgy tudott nyerni, hogy az elektori kollégiumban az övé lett a többség, de Hillary Clintonra darabszámra több amerikai szavazott. Idén ez is máshogy alakult: az AP számai alapján,

jelen állás szerint Trump 68,5 millió szavazatot, az összes leadott voks 51,2 százalékát szerzi meg, míg Kamala Harrisnek úgy tűnik, 63,5 millió szavazattal, az összes voks 47,4 százalékával kell beérnie. Ennek részben az az oka, hogy Harris azokban az államokban is alulteljesített, ahol egyébként győzött. Ha a legnépesebb államokra tekintünk, Harris Joe Biden 2020-as, New York-i eredményéhez képest 5, kaliforniai eredményéhez képest majdnem négy százalékkal kapott kevesebbet.

Az új évszázadban mindössze másodszor fordul elő, hogy egy republikánus elnökjelölt a választási győzelme mellett a popular vote-ot is megnyeri: ez eddig egyedül George W. Bushnak jött össze, 2004-ben.

Trump győzelmi beszédet mond

Segíteni fogunk gyógyulni az országunknak, mondta Trump a floridai West Palm Beachen tartott republikánus eredményváró partin.

Nem véletlen, hogy történelmi győzelmet arattunk

– mondta Trump győzelmi beszédében, ígéretet téve a határvédelem és az ország gazdaságának helyreállítására. „Köszönöm, hogy engem választottak az Egyesült Államok 47. és 45. elnökének” – mondta, hozzátéve, hogy az ország egy erőteljes felhatalmazást adott a számukra.

Trump szerint győzelmével Amerika aranykora közeleg:

Harcolni fogok önökért, a családjukért és a jövőjükért. Minden egyes nap harcolni fogok Önökért, minden egyes lélegzetvételemmel azért fogok dolgozni, hogy egy olyan erős, biztonságos és prosperáló jövőt teremtsünk, amilyet a gyermekeink és Önök megérdemelnek!

Win McNamee / Getty Images

Külön kiemelte, hogy pártjának sikerült visszafoglalnia a szenátust, és hogy megnyerte a popular vote-ot is, tehát ezúttal nem csak az elektori kollégiumi többség, de a legtöbb szavazat is az övé.

Köszönetet mondott gyerekeinek és feleségének, Melania Trumpnak. „Az övé az első számú bestseller könyv az országban, elhiszik ezt?” – mondta, utalva párja nemrég megjelent életrajzi könyvére.

Chip Somodevilla / Getty Images

Az NBC is Trumpnak adta Pennsylvaniát

A CNN és a Fox News mellett az NBC News előrejelzése szerint is Donald Trump nyeri Pennsylvaniát, a legfontosabb csatatérállamot, és ezzel újabb 19 elektori szavazatot szerez.

Náluk már csak négy elektori szavazat választja el Trumpot a választás megnyerésétől: ehhez a stabilan republikánus Alaszka 3 elektori szavazatára, valamint Maine 2-es számú kongresszusi körzetének 1 elektori szavazatára van szükség. Emellett Trump a fennmaradó négy billegő államban is az élen áll.

Az AP egyelőre nem ítélte Trumpnak Pennsylvaniát.

Fox News: Trump megnyerte a választást

A Fox News előrejelzése szerint

Trump behúzta Pennsylvaniát és megnyerte az amerikai elnökválasztást, ő lesz az Egyesült Államok 47. elnöke.

CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP

Trump karnyújtásnyira az elnökségtől

Lényegesen több út vezet Trump számára a Fehér Házba, mint Harrisnek. Eddig 247 elektori szavazata van, de ehhez nyugodtan hozzáadhatjuk a masszívan republikánus Alaszka 3 elektori szavazatát is. Amennyiben megnyeri Pennsylvániát és Maine 2-es számú kongresszusi körzetét, övé az elnökség. Ha a legtöbb elektori szavazatot érő Pennsylvániában Harrisnek valahogy sikerül is fordítania, Trump

  • Wisconsin és Michigan,
  • Michigan és Arizona,
  • Michigan és Nevada,
  • valamint Wisconsin és Arizona megnyerésével is megugorja a bűvös, 270-es számot.
Jim WATSON / AFP
Olvasói sztorik