Élő Nagyvilág

Fontos csatatérállamot húzott be Trump – elnököt választ az Egyesült Államok

Giorgio Viera / AFP
Giorgio Viera / AFP
Keddről szerdára virradó éjszaka több száz millió amerikai szavazata nemcsak azt dönti el, hogy 2025 januárjától ki költözzön be a Fehér Házba, hanem azt is, hogy ki üljön be a szenátusba és a képviselőházba, valamint vannak olyan államok, ahol az abortuszról hoznak majd fontos döntéseket. Kövessék velünk a fejleményeket!
  • Rendkívül kiélezett versenyben feszül egymásnak a demokrata párti alelnök Kamala Harris és a volt elnök, a republikánus Donald Trump, hogy valamelyikük 2025 januárjától beülhessen a Fehér Házba.
  • Egyelőre mindkét jelölt hozza a kötelezőt: Trump a vörös, Harris a kék államokban tudott győzni.
  • Floridában és Texasban is nagyot nyert Trump: az összes voks megszámolása után mindkét államban kétszámjegyű lehet az előnye. Eközben Harris a várakozásoknak megfelelően hozta New Yorkot és Kaliforniát.
  • Trump megnyert egy kulcsfontosságú csatatérállamot, Észak-Karolinát. A másik hat billegő, a választás végeredményét eldöntő állam sorsa egyelőre nem dőlt el.
  • Hogy pontosan hogyan is zajlik az elnökválasztás, egy kisokosban gyűjtöttük össze, amelyet itt olvashatnak, arról pedig hogy hogyan zajlott a kampány vége, itt írtunk.

Hogy nyerhet Trump?

Észak-Karolina megszerzése nagy lépés Trumpnak a 270 elektor felé. Két út van előtte a győzelemhez. Vagy megnyeri Georgiát és Pennsylvaniát, vagy Georgiát, Wisconsint és Michigant. Georgiában szoros a verseny, de Trump erősődött a korábbiakhoz képest, így valószínűleg be tudja húzni. A választás végül a három kék öv-államban dőlhet el.

Meg is van az első meglepetés

Illetve a meglepetés talán túlzó, de az első billegő állam, ami eldőlt. Az AP Trumpnak adta Észak-Karolinát, ami fontos csatatér-állam volt. Annyiban tényleg nem meglepetés a helyzet, hogy Trump mindkét eddigi választásán nyert az államban, de a demokraták bíztak benne, hogy meg tudják fordítani. 16 elektort kap ezzel Trump.

Szoros lesz a vége

Továbbra sincs semmi meglepetés, Trump behúzta a republikánus államokat, Harris a demokratákat. Nagyjából az látszik, hogy a felmérések nagy része pontos volt, és a kiugró felmérések, mint a Selzer iowai kutatása, tévedtek. Pont ezért továbbra sem dőlt el semmi. A lényegi csatatér-államokban, mint Pennsylvania, Michigan, Wysconsin, Trump vezet, de a szavazatok jelentős részét még nem számolták meg, és nagyrészt pont azokban a körzetekben, amelyek a demokraták felé húznak. Itt nagyon szoros lehet az eredmény, de Harris még behozhatja.

A szavazati arányokból az látszik, hogy a latino és spanyolajkú szavazók kicsit kevésbé támogatják Harrist, mint korábban Bident, a diplomás fehérek pedig kicsit jobban.

A szenátust nagy eséllyel elvesztik a demokraták, ez már csak Nebraskán múlik, ahol nagyon szoros a verseny, de itt eleve nem demokrata, hanem független a jelölt. Dan Osborne valószínűleg a demokratákhoz ülne be, ha nyerne.

A Trump-kampánystáb egyre optimistább

A CNN úgy tudja, Donald Trump csapata egyre optimistább az első eredmények miatt.

A bizakodó hangulatot erősítik a virginiai és iowai eredmények, amelyek úgy tűnik, megcáfolták a Harriséknek kedvező, múlt szombaton megjelent közvélemény-kutatást.

A csatorna szerint Trump floridai eredményváróján is nagy az öröm.

CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP

Iowa és Kansas is Trumpé

Iowát és Kansast is megnyerte Donald Trump, amiért 6-6 elektori szavazatot szerzett.

Mindkét államban biztos republikánus sikert jósoltak, ám néhány nappal a választások előtt a Des Moines Register váratlanul három százalékpontos előnyt mért Harrisnek Iowában. A közvélemény-kutató az elmúlt választásokon nagy pontossággal jelezte előre a végeredményét a korábban billegőnek számító államban, ahol a legutóbbi két választáson Trump magabiztosan nyert, és végül most is így tett.

Eközben Kamala Harris megnyerte Maine 1-es számú kongresszusi körzetét, amiért egy elektori szavazatot kap. A legtöbb amerikai államban a győztes mindent visz elve érvényesül, kivéve Maine-ben és Nebraskában, ahol két-két elektor az állami többségi szavazatnak megfelelően voksol, a többiek pedig az adott állam kongresszusi képviselői körzeteinek eredményét figyelembe véve – Maine-ben kettő, Nebraskában pedig három körzet van.

(AP)

Bejutott a képviselőházba az első transzgender képviselő

Sarah McBride bejutott Delaware-ből a képviselőházba, ami azt jelenti, hogy ő lesz az első nyíltan transzgender képviselő a kongresszusban. McBride demokrata, és egy másik demokratát vált majd, ami nem meglepő, mert ez egy nagyon demokrata állam.

SAUL LOEB / AFP Sarah McBride 

Történelmi csúcsra lökte a bitcoint Trump győzelmi esélye

A Bitcoin kedd este 75 000 dollár feletti rekordárfolyamot ért el, ugyanis a kriptovaluta-befektetők egyre optimistábbak Trump győzelmi esélyeivel kapcsolatban. Nyáron Trump részt vett az évente megrendezett Bitcoin Konferencián, ahol arról beszélt, hogy az USA-t bitcoin-szuperhatalommá tenné, így a piac lazább szabályozásra számít a republikánus győzelem esetén.

(The New York Times)

Hogy áll a helyzet?

Igazából az a meglepő, hogy mennyire nincs meglepetés. A felmérések szoros versenyt jósoltak, de titokban sokan vártak arra, hogy a felmérések nem lesznek pontosan, ahogy korábban sem voltak azok. Most viszont nagyjából az történt, amit vártunk. Trump hozta a republikánus államokat, Harris pedig egyelőre hozza a demokrata államokat. A verseny nagyon szoros lehet, és úgy néz ki, tényleg három-négy állam dönti majd el a versenyt.

Ezzel kapcsolatban érdemes még felhozni az úgynevezett red mirage-t, vagyis a vörös délibábot, ami azt jelenti, hogy a szavazatokat először a vidéki, kisebb szavazókörökben kezdik el számolni, ami azt jelenti, hogy a szavazatszámlálás kezdetén a teljes térkép vörösnek néz ki. Amikor eljutnak a nagyobb városokig, több állam kékké válik.

Ilyesmi történt Virginiában is, ahol Harris rosszabbul teljesített eddig, mint korábban Biden, de az állam nemrég átfordult kékké. Sok államban ráadásul még szavaznak is, és a demokraták számára a nyugati part nagy győzelmeket jelenthet majd.

KENA BETANCUR / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP
Jessica McGowan / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP
WIN MCNAMEE / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP

Melyik államok keltek el eddig?

  • Kamala Harrisé lett Colorado, Connecticut, Delaware, Illinois, Massachusetts, Maryland, New Jersey, New York, Rhode Island és Vermont,
  • Donald Trumpé pedig Alabama, Arkansas, Florida, Indiana, Kentucky, Louisiana, Missouri, Mississippi, Montana, Észak-Dakota, Nebraska, Ohio, Oklahoma, Dél-Karolina, Dél-Dakota, Tennessee, Texas, Utah, Nyugat-Virginia és Wyoming.
  • Idáig a hét közül egyetlen csatatérállamban sem született döntés.

Colorado Harrisé

Coloradót 55,9 százalékkal Harris nyerte, ez majdnem 1 ponttal jobb eredmény, mint amilyet Biden 2020-ban ért el. Ez 10 elektori szavazatot jelent az alelnöknek.

Még erősebb alkotmányos védelmet nyert az abortuszhoz való jog New Yorkban

A New York-iak megszavaztak egy állami alkotmánykiegészítést, amely a diszkrimináció ellenes nyelvezet ernyője alá vonja az abortuszra vágyó és azon átesett személyeket is. A módosítás támogatói szerint ez a javaslat megakadályozza, hogy az állami törvényhozás a jövőben korlátozza az abortuszhoz való hozzáférést.

Az állami alkotmány már eddig is tiltotta a faji vagy vallási alapú megkülönböztetést. A módosítás ellenzői szerint a transznemű sportolók így alkotmányos jogot szerezhetnek arra, hogy női sportcsapatokban játszanak.

A javaslatra a New York-iak több mint 70 százaléka szavazott igennel.

(AP)

Akadozik a szavazatszámlálás az egyik georgiai megyében

Jelentős késés várható a szavazatszámlálásban a georgiai Gwinnett megyében, mert gondok akadtak a számláló szoftverrel. Ugyan a szavazókörök 80-90 százalékából már beérkeztek az eredmények, addig nem közölhetik őket, amíg a hibát ki nem javítják.

(CNN)

Nathan Posner / ANADOLU / Anadolu / AFP

Kínai segítséggel terjedtek az orosz álhírek

Az amerikai választásokba vetett bizalom csökkentését célzó orosz félretájékoztatás kapott némi segítséget Kínától – olvasható az Atlantic Council jelentésében.

A kutatók több olyan, Oroszországhoz köthető videót azonosítottak, amelyek hamis állításokat tettek a szavazással kapcsolatban. A videók némelyike valós amerikai hírügynökségeket utánoz, és hamis hangfelvételeket tett közzé tisztviselőkről, akik állítólag elismerték a széles körben elterjedt szavazói csalást.

A jelentés szerint a videókat a Kínából származó hamis közösségimédia-fiókok hálózata is terjesztette. Ezek a profilok a múltban Kína-barát propagandát terjesztettek, és csak a közelmúltban jelentek meg náluk az amerikai választással kapcsolatos tartalmak.

(AP)

Trump nyert Texasban

Nincs meglepetés: Trump megnyerte Texast, az Egyesült Államok második legnépesebb államát, ami 40 elektori szavazatot ért.

A szavazatok bő 60 százalékos feldolgozottságnál magabiztos Trump előnyt jeleznek: a republikánus elnökjelöltnek, aki az elmúlt két választáson is hozta az államot, a voksok 54 százalékát sikerült megszereznie, miközben Harrisre 45 százaléknyian szavaztak. Négy éve Trump 5,5 százalékkal verte Bident Texasban, ahol legutóbb Jimmy Carter tudott demokrataként győzni, immár 48 éve.

Az államban fontos szenátusi versenyt tartanak: egyelőre Ted Cruz öt százalékkal vezet demokrata kihívója, Colin Allred előtt.

Újabb Trump győzelmek

Lousiana nem meglepő, Ohio viszont érdekes. Trump harmadszorra nyer az államban. Republikánus elnök a modern emlékezetben nem került a Fehér Házba Ohio megnyerése nélkül, és Joe Biden nagyon régóta az első elnök volt, aki Ohio elvesztése után is nyerni tudott.

Stephen Maturen / Getty Images Egy szavazóhelyiség Cinvinnatiben, Ohio államban 2024. november 5-én.

Vége a szavazásnak egy rakás államban, újabb államokat osztottak ki

Magyar idő szerint hajnali háromkor újabb államokban zárul a szavazás:

  • Arizona
  • Colorado
  • Iowa
  • Kansas
  • Louisiana
  • Michigan
  • Minnesota
  • Nebraska
  • New Mexico
  • New York
  • North Dakota
  • South Dakota
  • Texas
  • Wisconsin
  • Wyoming

És közben eldőlt a verseny az AP szerint több másik államban is:

  • Harris nyert New Yorkban
  • Trump pedig a két Dakotában és Nebraska állami győzelemért kiosztott két elektori szavazatát is

Trump olyan megyében győzött Floridában, ahol 36 éve egyetlen republikánus elnökjelöltnek sem sikerült

Donald Trump az első republikánus elnökjelölt, aki 1988 óta megnyerte Florida Miami-Dade megyéjét. Legutóbb 36 éve, George H. W. Bushnak sikerült mindez.

A Miami városát is magában foglaló megye egykor demokrata fellegvárnak számított. Hillary Clinton 2016-ban 30 százalékpontos előnnyel tudott itt nyerni, de 2020-ban Joe Biden is hét százalékponttal verte Trumpot az állam legnépesebb megyéjében. A szavazatok 95 százalékának beérkezésekor Trump a Miami-Dade-i szavazatok 55 százalékát szerezte meg, szemben Harris 44 százalékával.

(The New York Times)

Elbukott az abortusz-népszavazás Floridában

Nem fogják alkotmányban rögzíteni az abortuszhoz való jogot Floridában. Ehhez 60 százalékos részvételi arányra lett volna szükség, amit nem sikerült megugrani.

Floridában hathetes abortusztilalom van érvényben azóta, hogy a konzervatív többségű szövetségi legfelsőbb bíróság 2022-ben felülírta a művi terhességmegszakításhoz való alkotmányos jogot, így a döntés visszaszállt az államokra.

A hathetes tilalom életbe lépését követő első hónapban a Guttmacher Intézet adatai szerint Floridában nagyjából 30 százalékkal csökkent az abortuszok száma.

Florida mellett kilenc másik államban is szavaznak a kérdésről.

(The Guardian)

Két újabb állam Harrisnek

Delaware-t és Illinois-t húzta be az AP Harrisnek. Joe Biden elnök számára keserédes nap lehet az, Delaware az ő állama, oda tervez nyugdíjba menni is.

Észak-Karolinában vesztett a magát fekete nácinak nevező kormányzójelölt

A várakozásoknak megfelelően Josh Stein 56,1 százalékkal megnyerte a kormányzóválasztást a republikánus Mark Robinson előtt, aki 39,7 százalékot szerzett.

Ahogy megírtuk, Robinson szeptember végén komoly botrány közepén találta magát, miután kiderült, hogy hosszú éveken át posztolt húzós dolgokat pornóoldalakra, többek között fekete nácinak nevezve magát, és kifejezte vonzódását a transzpornó iránt.

Grant Baldwin / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP Mark Robinson 2024. augusztus 14-én.

Újabb államok választottak

  • Arkansasban és Dél-Karolinában Trump nyert: előbbiért 6, utóbbiért 9 elektori szavazat jár neki.
  • New Jersey 14 elektori szavazatát Harris szerezte meg.
  • Eközben Ohióban váratlanul szoros verseny alakul: 40 százalékos feldolgozottságnál Trump átvette az előnyt, de mindössze pár tízezer szavazat az előnye.

(AP)

Olvasói sztorik