Tech

Fából készült űreszközt bocsátottak fel

STR / JIJI PRESS / AFP
STR / JIJI PRESS / AFP

November 5-én indították el a világ első fából készült műholdját – írja a Reuters. A japán szakértők által épített űreszköz feladata a tesztelés, a cél annak felmérése, hogy a fát miként hasznosíthatják a Hold és a Mars kutatásában.

A Kiotói Egyetem és a Sumitomo Forestry házépítő cég által kifejlesztett LignoSat a SpaceX egyik küldetésével kelt útra a Nemzetközi Űrállomás felé, hogy később mintegy 400 kilométeres magasságban pályára állítsák. A tenyérnyi méretű eszköz feladata, hogy bemutassa a fában, ebben a megújuló anyagban rejlő űripari lehetőségeket.

Doi Takao egykori űrhajós, a Kiotói Egyetemen jelenlegi munkatársa kiemelte: a fa egy olyan anyag, amelyet mi magunk is elő tudunk állítani, és segítségével képesek lehetünk építeni, élni és dolgozni az űrben. Doi csapatának 50 éves terve, hogy fákat ültessenek, illetve faházakat telepítsenek a Holdra és a Marsra, a cél elérése érdekében hozták létre a NASA-tanúsítványú műholdat.

„Az 1900-as évek elején a repülőgépek még fából készültek” – emelte ki Murata Kodzsi, a Kiotói Egyetem erdészeti szakértője. Mint hozzátette: a fából készült műholdnak is megvalósíthatónak kell lennie.

Mivel a világűrben nincs víz vagy oxigén, a fa meglepően tartós lehet itt. További pozitívum, hogy az anyag olcsó és megújuló.

A fa műholdak nagy előnye továbbá, hogy életciklusuk végén kisebb terhelést jelentenek a környezetre.

A leszerelt űreszközöket a légkörben kell elégetni, hogy ne váljanak űrszemétté, ami hagyományosan alumíniumoxid-részecskéket szabadít fel. Fából készült műholdaknál nincs ilyen probléma. Doi szerint amennyiben fejlesztésük beválik, úgy szeretnék megismertetni a SpaceX-szel.

A műhold alapanyaga honoki, ezt a Japánban őshonos magnóliafajt erős tulajdonságai miatt hagyományosan kardhüvelyek készítésére használták fel. Az anyagot korábban tíz hónapon át vizsgálták a Nemzetközi Űrállomáson, a LignoSatot hagyományos technikával, csavarok és ragasztó nélkül rakták össze.

A műhold a tervek szerint hat hónapig marad pályán, miközben a fedélzeti műszerek rögzítik az adatokat. A LignoSattal azt is tesztelik, hogy a fa képes-e enyhíteni az űrbéli sugárzás félvezetőkre gyakorolt hatását.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik