Az Orbán-kormány nem hajlandó kifizetni azt a 200 millió euró büntetést, amit a luxembourgi székhelyű Európai Unió Bírósága (EUB) szabott ki Magyarországra, amiért nem hajtja végre az egyik 2020-as ítéletét és nem nyújt védelmet a menedéket kérőknek. Sőt, a kérelmezőket, az úgynevezett tranzitzónákban, jogellenes őrizet alatt tartották, és más jogsértéseket is elkövettek velük szemben a magyar hatóságok.
A fizetési határidő lejárt, majd az Európai Bizottság a napokban újabb fizetési felszólítást küldött az Orbán-kormánynak. Három hónap lett volt volna arra, hogy Magyarország elmagyarázza az Európai Bizottságnak, miként kíván eleget tenni az ítéletnek, ám ez nem történt meg – emlékeztetnek a lapban. (Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter múlt heti bejelentése szerint a kormány tárgyalásokat kezdeményezett azért, hogy megszűnjön a napi egymillió eurós bírság.)
Az Orbán-kormány ugyanis egyszerűen nem akar fizetni – az Európai Bizottság ezért levonja az összeget a Magyarországnak járó EU-s támogatásból – ezzel szemben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) már júniusban – az ítélet kihirdetésekor – elszámolta a 200 millió eurós bírságot a fizetési mérlegben. Egészen pontosan a Magyarországnak járó uniós támogatásokból egyszerűen előre kihúzta az összeget, így az uniós elszámolások mérlegében hiány keletkezett.
Az MNB válasza alapján júniusra mindegyik statisztikában elszámolták az egyszeri büntetést és a június végéig összegyűlt büntetőkamat összegét is. Ezek a kifizetésig az államháztartás külfölddel szemben fennálló tartozását jelentik a statisztikáikban. Ebből az következik, hogy
Az EUB azonban nem csak egyszeri 200 millió eurós, azaz mintegy 80 milliárd forintos bírságot szabott ki Magyarországra a jogsértések miatt. Napi egymillió eurót (400 millió forintot) mindaddig azért is fizetni kell, amíg a kabinet és a parlament a szükséges jogalkotási munkát nem végzi el. (Ezt a havi 30 millió euró büntetést júliusban el is számolta az MNB a kifizetések között.) Ennek hatására akár évi 365 millió eurónyi büntetés is összejöhet, ami tetemes, 145 milliárd forintos tételt jelent.