Gazdaság

Airbnb-kitiltás: másban engednének a szállásadók

Farkas Norbert / 24.hu
Farkas Norbert / 24.hu

Az Airbnb-kérdésről is tárgyalt a Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által vezetett első őszi ülésén a Turisztikai Tanácsadó Testület – tájékoztatott az MTI. A testület munkájában több mint 30 turizmus-szakmai szervezet képviselteti magát, köztük a Magyar Apartman Kiadók Egyesülete. A testület áttekintette a terézvárosi Airbnb-típusú szálláshelyek betiltásáról szóló ügydöntő szavazás eredményét. Nagy Márton szigorítást vetített előre.

Miben lennének kompromisszumra készek a szállásadók? Többek között erről is ír a Magyar Apartman Kiadók Egyesülete (MAKE) és a Felelős Szálláskiadók Szövetsége (FSZKSZ) közleményében.

Azt írják, az apartmankiadók „felismerték az idők szavát”, és látják, hogy bizonyos területeken változásokra van szükség, illetve, hogy számos javaslatot tettek le máris eddig is az asztalra. Az egyetlen terület, ahol nem kívánnak engedni, az a kiadható napok száma, vagy a tevékenység betiltása.Azzal érvelnek, hogy azokban a városokban, ahol korlátozták a kiadható napok számát, a cél ezen szállásforma ellehetetlenítése volt. Nem járna jól az a lakó, aki számára zavaró volt ez a tevékenység , nem járna jól az albérlő, mert lakhatási céllal pár hónapra nem vesz ki jellemzően lakást, és nem jár jól az állam sem a radikálisan csökkenő bevételek miatt. Végül pedig nem járnak jól a házigazdák  sem, mert, így nem lehetne rentábilisan üzemelni. Ráadásul pont a hatékonyan működtetett ingatlanokat büntetnék a korlátozással, miközben a rossz lakásokat a piacon tartanák.

Az érdekvédők támogatják viszont, hogy

  • ideiglenes moratóriumot vezessenek be a magán- és egyéb szálláshelyek nyitására Budapesten.

Ez szerintük egyszerre segítené a piac védelmét és a kormány lakhatási céljainak megvalósítását, egyben időt adna a tényeken alapuló higgadt szakmai párbeszédre valamennyi érintett között.

Elégséges és jó megoldás lehet szerintük

  • adóemeléssel tovább szűrni a minőségi, professzionális kiadókat, vagy
  • az új engedélyek kiadását célzottan korlátozni.

Az adóemeléssel szerintük éppen a nem jól kihasznált lakások tulajdonosai éreznének nagyon erős ösztönzést, hogy visszatérjenek a hosszú távú lakáskiadási piacra. Egyben ez a megoldás az állam bevételeit is szinten tartaná, és segítené a turizmus minőségi fejlődését.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik