Kedden közölte az amerikai ügyészség, hogy múlt pénteken letartóztattak egy Horváth Bence nevű, 46 éves, magyar férfit az Egyesült Államokban, San Franciscóban. A vádak szerint erre azért került sor, mert „társaival összeesküdött amerikai eredetű, rádiókommunikációs technológia illegális, engedély nélküli exportálására, orosz kormányzati végfelhasználók számára”.
A nyomozási iratot a Telex már kedden bemutatta, az ott megadott típusszámok alapján azonosították, hogy a Motorola termékeiről van szó. Horváth Bence azokat akarta Oroszországba vinni. A nyomozás irataiban hivatkoznak Horváth egyik rokonára is, aki annak az orosz cégnek a tulajdonosa, amely szintén a rádiók leszállításában vett volna részt. Az, hogy milyen rokonra gondolnak, az iratokból nem derült ki pontosan, a 444.hu azonban, nyílt forrásból elérhető információk alapján, arra a következtetésre jutott, hogy
- korábban Horváth Bence édesanyja, Horváth Ficzere Margarita vezette azt a céget, amely a Motorola hivatalos beszállítója volt Oroszországban és amely, 2005-től, az orosz belügyi szerveket is ellátta ezekkel az eszközökkel,
- majd a nő, később, a magyar külügyminisztérium háttérintézménye, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség moszkvai partnerirodájának volt vezetője.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium háttérintézményeként a HEPA célja, hogy professzionális szolgáltatásokkal és ösztönző eszközökkel segítse a magyar vállalkozások külföldi piacra lépését – írta a feladatairól, idén áprilisban, a szervezet. Ez az a befektetési ügynökség, amelyet az évek során hívtak már HITA-nak, HIPA-nak is, magyar cégeket köt össze nemzetközi megrendelőkkel.
Ahogy a moszkvai magyar nagykövetség oldaláról kiderül, 2019 decemberében nyitották meg a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség moszkvai partnerirodáját. Ezt Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter adta át, a frissen kinevezett irodavezetővel, Horváth Ficzere Margaritával, aki a hivatalos eseményeken nevét Horváth Margarita formában használta. A partnerirodának Facebook-oldala is lett, ahonnan kiderül, milyen magyar termékeket akartak az orosz piacra juttatni.
Ficzere Margarita nem töltött be pozíciót magyar állami cégben. A Magyar Exportfejlesztési Ügynökség moszkvai partner irodájának volt az alkalmazottja, amely egy orosz cég volt, feladata pedig a magyar vállalatok termékeinek és szolgáltatásainak népszerűsítése Oroszországban és a kaukázusi régióban. A partneriroda 2023. márciusában megszüntetésre került, Ficzere Margarita nem áll szerződéses jogviszonyban a Külügyminisztériummal.
– válaszolta a külügy a 444.hu kérdésére.