Churchill híres fultoni beszéde nyomán a nyugati kapitalista államokat és a szocialista blokkot elválasztó műszaki zárat Vasfüggönynek nevezték el, mely 1945 után nem csak ideológiai értelemben, de a gyakorlatban is kettészakította a kontinenst. Az enyhülés Mihail Gorbacsovval és az 1985-ben meghirdette glasznoszty és peresztrojka (nyíltság és átalakítás) jelszavaival indult, az 1980-as évek végén pedig Magyarországon is felpörögtek az események – írja a Rubicon.hu.
1989-ben megalakult az Ellenzéki Kerekasztal, meghalt KádárJános, Nagy Imrét rehabilitálták, június 27-én pedig Horn Gyula magyar és Alois Mock osztrák külügyminiszter jelképesen átvágták a két országot elválasztó műszaki zárat. Ebben a rendkívüli pillanatban lehetőség nyílt arra, hogy
Az ellenzéki pártok 1989. augusztus 19-ére pikniket hirdettek Sopron mellé, és miután a rendezvény az NDK-ban is komoly reklámot kapott, ezen a nyáron még többen érkeztek a Balaton partjára nyaralni. Érdemes volt, mert a Páneurópai Piknik szervezői 1989. augusztus 19-én jelképes határátkelőt nyitottak Sopronkőhida és az osztrák oldalon fekvő Szentmargitbánya között. Miután – felsőbb utasításra – a határőrség nem avatkozott be, a nap során mintegy 600 NDK állampolgár kelhetett át az osztrák határ túloldalára, hogy találkozzon NSZK-ban élő rokonaival, vagy egyszerűen csak új életet kezdjen.
Bár a következő napokban megerősítették a magyar határ őrizetét, a hiedelmekkel ellentétben nem a hatóságok lépése, hanem az NSZK-diplomaták miatt szöktek át viszonylag „kevesen”, Bonn ugyanis nyugatnémet útlevelet adott az „osziknak”. Horn Gyula külügyminiszter döntése nyomán aztán szeptember 11-étől megszűnt az osztrák határon álló műszaki zár, és Hegyeshalmon keresztül több ezer keletnémet távozhatott – legálisan – az NSZK-ba. A nyitást követően Németország erőszakos kettéosztottsága értelmetlenné vált, a rendszerváltás küszöbén álló Magyarországnak így komoly szerepe volt a német újraegyesítésben is. A Páneurópai Piknik olyan lavinát indított el, mely jelentősen meggyorsította a kétpólusú világ összeomlását és a kelet-európai demokratikus átalakulást.