Élő Nagyvilág

Irán nem kér Franciaország, Németország és Nagy-Britannia visszafogottságra intő figyelmeztetéséből

Oren Ziv / AFP
Izraeli szélsőjobboldali aktivisták érkeznek a Gázai övezetben izraeli telepek létesítését szorgalmazó, valamint az ókori jeruzsálemi templomok lerombolására emlékező Tisha B'Av böjt és emléknap alkalmából rendezett gyűlésre a Gázai övezet határához közeli Sa'ad Kibbutz közelében, 2024. augusztus 12-én.
Oren Ziv / AFP
Izraeli szélsőjobboldali aktivisták érkeznek a Gázai övezetben izraeli telepek létesítését szorgalmazó, valamint az ókori jeruzsálemi templomok lerombolására emlékező Tisha B'Av böjt és emléknap alkalmából rendezett gyűlésre a Gázai övezet határához közeli Sa'ad Kibbutz közelében, 2024. augusztus 12-én.
Élő közvetítésünk az Izrael-Hamász háború legfontosabb történéseiről.

Putyin szerint szuverén palesztin állam kell a tartós békéhez

Meg kell teremteni a teljes jogú palesztin államot a tartós béke érdekében, hangsúlyozta kedden Vlagyimir Putyin orosz elnök Mahmúd Abbásszal, a Palesztin Hatóság elnökével tartott megbeszélésén.

Putyin az ukrán erők kurszki betörésére utalva elmondta, hogy bár Oroszország jelenleg maga is háborúban áll,

de nem kerülte el a figyelmünket az, ami a Közel-Keleten, Palesztinában történik.

Abbász az Oroszországgal ápolt jó viszonyt hangsúlyozta. „Hiszünk és megbízunk önökben, és érezzük a támogatásukat”, hangsúlyozta.

Az orosz államfő emellett megerősítette Moszkvának a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos álláspontját. „Ahhoz, hogy megteremthessük a tartós és stabil békét a régióban, be kell tartani az ENSZ minden határozatát, és mindenekelőtt meg kell teremteni a teljes jogú palesztin államot”, húzta alá Putyin.

(MTI)

Irán visszautasította Franciaország, Németország és Nagy-Britannia visszafogottságra intő figyelmeztetését

Az iráni külügyminisztérium kedden visszautasította Franciaország, Németország és Nagy-Britannia felszólítását, amelyben a perzsa államot és szövetségeseit Izraellel szemben visszafogottságra intik. Irán szerint a három ország hétfőn kiadott közleménye „híján van a politikai logikának és ellentmond a nemzetközi jog elveinek”.

A három ország azután adta ki állásfoglalását, hogy nemrég izraeli merényletekben meghalt Iszmail Haníje, a Hamász palesztin terrorszervezet politikai vezetője Teheránban, és Fuad Sukr, a Hezbollah egyik parancsnoka Bejrútban. Irán és az ellenállás tengelyéhez tartozó szövetséges csoportok ellencsapást ígérték Izraellel szemben.

Anélkül, hogy a cionista rezsim (Izrael) bűntetteit elítélné, az E3 nyilatkozata arcátlanul megköveteli Irántól, hogy ne válaszoljon szuverenitásának és területi integritásának megsértésére

– mondta Ali Bagheri Káni iráni külügyminiszter. A miniszter elmondta, hogy Teherán elszánt Izrael elrettentésében, és felszólította a három európai országot, hogy „egyszer és mindenkorra álljanak ki a gázai háború és Izrael háborús uszítása ellen”.

Kapcsolódó
Stratégiai időhúzással halogatja Irán a válaszcsapást
Irán egy Izraelt érintő válaszcsapást helyezett kilátásba a Hamász egyik vezetőjének teheráni likvidálása miatt. Ennek lassan két hete. Mire vár Irán?
Kapcsolódó
Iránnak erőt kell mutatnia, de nem áll érdekében háborúba lépni Izraellel
Küszöbön áll az iráni válaszcsapás Izrael ellen. A Hamász-vezér teheráni meggyilkolása után a síita állam lépéskényszerben van, hiszen be kell bizonyítania, hogy képes megvédeni a szövetségeseit a saját földjén.

Az USA szerint Irán a héten támadást indít Izrael ellen

Az Egyesült Államok értékelése szerint ezen a héten számítani lehet Irán és a szövetséges fegyveres csoportok részéről Izrael elleni támadásra – közölte a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője hétfőn. John Kirby azt mondta, értékelésük egybeesik az izraeli várakozásokkal. Kirby egy sajtóbeszélgetésen kifejezte aggodalmát az eszkaláció lehetősége miatt, ugyanakkor megerősítette az Egyesült Államok támogatását Izrael védelmében, és arról is beszámolt, hogy az elmúlt napokban intenzív diplomáciai tárgyalások zajlottak a deeszkaláció érdekében.

A szóvivő kijelentette, hogy az Izrael és a Hamász közötti tűzszünetről csütörtökre Dohába tervezett tárgyalást megtartják, és arra várják a palesztin fegyveres szervezet delegációját is. Arra a felvetésre, hogy a Hamász hétfői bejelentése szerint képviselői nem lesznek ott a tűzszüneti tárgyaláson, John Kirby azt mondta, hogy „a mi meggyőződésünk szerint a Hamász ott lesz”.  Elismerte, hogy amennyiben Irán részéről valamilyen formában támadás érné Izraelt még csütörtök előtt, akkor az befolyásolhatja a tűzszünetre vonatkozó erőfeszítéseket is.

A Közel-Keleten kialakult helyzetről még vasárnap egyeztetett telefonon Lloyd Austin amerikai és Joáv Galant izraeli védelmi miniszter. Austin közölte, hogy a Közel-Keleten állomásozó amerikai csapatok átcsoportosításáról, megerősítéséről döntött. Ennek részeként az amerikai védelmi miniszter

a Közel-Keletért is felelős amerikai Központi Parancsnokság irányítása alá rendelte az Abraham Lincoln repülőgép-hordozó hadihajó által vezetett haditengerészeti támadó alakulatot,amelyhez F-35C harci repülőgépek tartoznak, és szintén a parancsnokság fennhatósága alá került az irányított rakéták indítására képes Georgia nevű, nukleáris meghajtású tengeralattjárója is.

Olvasói sztorik