Lenyűgöző fotót készített a James Webb űrtávcső a Naprendszer titokzatos és különös bolygójáról, az Uránuszról – derül ki az Európai Űrügynökség közleményéből. Az Uránusz a legtöbb felvételen egyszínű, gyűrűtlen – esetleg egy halvány gyűrűvel rendelkező – planétának tűnik, a James Webb fényképén viszont teljesen más arcát mutatja.
A példátlan magas felbontással és érzékenységgel készül fényképen a kutatók sosem látott tisztasággal figyelhetik meg az Uránusz egyedi jellegzetességeit, köztük a nagyon halvány Zeta gyűrűt is, amely a bolygóhoz legközelebb van. Az égitestnek egyébként összesen 13 gyűrűjét ismerjük.
Észrevehetjük továbbá északi sarkát is, amely közelében több fényes vihart is megfigyelhetünk. Az északi sarkot annak köszönhetően láthatjuk, hogy az Uránusz az oldalán fekszik. Furcsa tájolása miatt előfordul, hogy egyik sarkvidéke tartósan a nap felé néz, míg másik egy sötét, 21 évig tartó télbe veszik.
A szakértők szerint a James Webb új felvétele segíthet olyan jövőbeli küldetések megtervezésében, amelyek célja az Uránusz közeli megfigyelése lesz.