Az orvosnak a beteg ellátása előtt adott kenőpénz – kevésbé rosszul hangzóan paraszolvencia – mindig is vesztegetésnek számított, de 2021-től bűncselekménynek minősül akkor is, ha a „hálapénz” helyett valaki más módon – például szexuális szolgáltatás ígéretével – igyekszik jogtalan előnyhöz jutni – írja saját blogján Magyar György.
Az ügyvéd posztjának apropóját az az eset adja, ami nemrég történt Nyíregyházán: egy 43 éves budapesti nő szexuális szolgáltatást ajánlott fel egy 48 éves nyíregyházi háziorvosnak a fogyását elősegítő receptért. Az asszony március 6-án vette fel a kapcsolatot az orvossal, aki elfogadta az ajánlatát, és annak ellenére írta fel neki a cukorbetegségek kezelésére alkalmazott gyógyszert, hogy nem tartozott a körzetébe, és háziorvosként fel sem írhatta volna azt. Az e-receptet egy nappal később ki is váltották, amit a rendőrök meg is találtak a nőnél.
Bár azt nem tudni, miként derült fény az esetre, de Magyar György szerint feltételezhetjük: a rendszer érzékelte, hogy az orvos jogellenesen állított ki olyan, az egészségbiztosítás által támogatott gyógyszerre receptet, amelyre szakorvosi javaslat nélkül nem volt jogosult. Ennél érdekesebb, vajon hogyan került nyilvánosságra az orvos és a sokak szerint ismert celeb „betege” közötti igen sajátos megállapodás – írja az ügyvéd, hiszen jellemző a vesztegetésre, hogy mind az ajánlatot tevő, mind azt elfogadó félnek érdeke, hogy az ügylet titokban maradjon, és nem szoktak egymásra terhelő vallomást tenni, mert azzal magukat is bajba sodorják.
Az „üzlet” lényege az, hogy az orvost – bár kétségkívül szokatlan módon – valóban megvesztegették.
Aki gazdálkodó szervezet részére vagy érdekében tevékenységet végző személynek (…) azért ad vagy ígér jogtalan előnyt, hogy a kötelességét megszegje, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő
– tartalmazza a Btk. Gazdálkodó szervezet pedig egy orvosi rendelő is, amelyet egyéni vállalkozásban, bt.-ként vagy akár kft.-ként lehet működtetni.
És lehetnek súlyosító körülmények is. „A vesztegető büntetése egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha azt a gazdálkodó szervezet érdekében tevékenységet végző, önálló intézkedésre jogosult személlyel kapcsolatban követi el. A háziorvos kétségkívül ebbe a kategóriába sorolható. Amennyiben ő, mint a gazdálkodó szervezet döntéshozatalra jogosult személye fogadja el a jogosulatlan előnyt, amely mellett a kötelezettségét is megszegte, a büntetési tétel kettőtől nyolc évig terjedhet” – hívja fel a figyelmet Magyar György.