A Paksi Atomerőmű Rt. sztrájkot szabályozó előírásai szerint kezdődött meg a Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete (MÉSZ) tagjainak 72 órás munkabeszüntetése. Berkes Sándor, a MÉSZ elnöke szerint rögzítették a sztrájk tényét az ügyeletes mérnöki naplóban, jegyzőkönyvbe került a munkáltató és az érdekvédelmi szervezet megállapodása az elégséges szolgáltatásról, azonban a blokkokban – az előzetes tervekkel ellentétben – nem csökkent 5 százalékkal a teljesítmény.
Az MVM nem járult hozzá
Mittler István az MTI ezzel kapcsolatos kérdésére elmondta: a közüzemi nagykereskedő, azaz a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM Zrt.) a magyar villamosenergia-ellátás biztonságos működése miatt nem járult hozzá a hétfői teljesítménycsökkentéshez, de ez nem jelenti azt, hogy a dolgozók ne sztrájkolhatnának.
Berkes Sándor közölte azonban, hogy a szakszervezet megvárja a három bejelentett nap végét, s amennyiben az MVM mindhárom napon megtagadja az engedélyt a teljesítménycsökkentéshez, a munkabeszüntetést „megakadályozott sztrájknak” tekinti, s bírósághoz fordul.
15 százalékos bérfejlesztésért
A Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete (MÉSZ) a műszakos munkavállalók részére 15 százalékos bérfejlesztést követel, valamint a társaság idei üzleti tervének túlteljesítéséből származó adózott eredmény felének a munkavállalók közötti, keresetarányos elosztását.
A munkáltató mindössze 5 százalékos átlagkereset-növelést ajánlott, s ezen felül az idén minden dolgozónak csaknem 1 millió forint értékű éves szociális és jóléti juttatást.
