Az olimpiai bajnok testvérpár, Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang kezdeményezte országváltását a Magyar Országos Korcsolyázószövetségnél. Bár a szervezet korábbi közleménye azt írta, nem nevezték meg, mely ország színeiben indulnának a jövőben és más szövetség sem kereste még meg a MOKSZ-t, utóbbi elnöke, Kósa Lajos a Nemzeti Sportnak adott interjújában egyértelművé tette, amit sejteni lehetett, hogy Kínáról van szó.
A testvérek a nyáron közölték, hogy követik a magyar válogatott távozó edzőjét, Csang Csin Linát, akit a kínai válogatott élére neveztek ki. Kósa azt mondta, minden támogatást megadtak nekik, a magyar csapat dél-koreai edzője, Dzse Szu Csun is velük tartott, hogy segítse őket ebben az időszakban. A dél-koreai szakember nemrég, a Salt Lake Cityben rendezett világkupaversenyen Csang Csin Lina mellett állt kínai melegítőben, amire Kósa azt felelte, erre engedélyt kért, de így, hogy országot váltanak a Liu testvérek, vele is le kell ülni tárgyalni, mert a kínai kiküldetése értelmét vesztette. Azt ajánlják majd neki, hogy térjen vissza Magyarországra és dolgozzon a magyar válogatott mellett.
Kósa Lajos a nyáron még határozottan kijelentette egy interjúban, hogy a testvérek magyar színekben folytatják. Most elmondta, többször is egyeztettek azóta.
Többször tárgyaltam velük, mindannyiszor megkérdeztem tőlük, mit tudunk mi tenni annak érdekében, hogy felülvizsgálják a döntésüket. Ők azt felelték erre, hogy semmit. Innentől nemigen volt mozgásterünk
– mondta a politikus, aki szerint több oka van annak, hogy országot váltanának, ezek közül az egyik az, hogy ragaszkodnak az edzőnőhöz, a másik, hogy édesapjuk Pekingben él és többször hívta már magához fiait, a harmadik pedig az, hogy azokat a körülményeket, amiket a kínaiak tudnak biztosítani, a magyar szövetség nem feltétlenül, majd csak, ha felépül a Nemzeti Korcsolyázó Központ. Kósa szerint nem szabad rájuk haragudni.
Dobjunk követ rájuk azért, mert „használják” a másik énjüket, és meg akarják nézni, hogy mit és mennyit ér a tehetségük egy nagyobb piacon? Nálunk ötven millió forint jár az olimpiai aranyért, s ez egy méltó összeg, ám a kínai Vu Ta-csing a pjongcsangi győzelme után kétmillió dollárt kapott. Az nyolcszáz millió forint, azért más a nagyságrend – akad valaki, aki nem próbálna élni ezzel a lehetőséggel?
A szövetség dönthet a versenyzői kiadásáról, erről csütörtökön születhet döntés. A korábbi közlemény kitért arra is, hogy a fennálló szerződéses vitát rendezni kell. Minderről azt mondta Kósa Lajos, hogy az MKOSZ-szel kötött szerződés szerint egy országot váltó sportoló három évig nem versenyezhet a nemzetközi szövetség eseményein, csak abban az esetben, ha valaki visszafizeti a sportolóra fordított utolsó hároméves időszakban keletkezett költségeket.
Az, aki jogosult állami követelésről történő lemondásra, elengedheti ezt. Nekünk szigorú elszámolási kötelezettségünk van az állam felé, így hivatalos levélben kérhetünk nyilatkozatot arra vonatkozóan, elengedheti-e ezt a követelést a Magyar Országos Korcsolyázószövetség. (…) Az elnökségnek azt fogom javasolni, hogy engedjük el a fiúkat, ám a fennálló kötelezettséget azért rendezni kell.
Kósa Lajos azt is mondta, hogy örök hálával tartoznak a Liu testvéreknek, akinek a vezetésével sikerült megnyerni Magyarország első téli olimpiai aranyérmét. Sajnálja, hogy így döntöttek, de úgy érzi, hogy más sportág is átélt már hasonlót, a vízilabdázókat hozta fel példaként, ahol, miután visszavonult az aranygeneráció, senki sem kezdte temetni a csapatot. Nem érzi úgy, hogy összeomlott volna a hazai korcsolyasport, vannak tehetséges fiatalok, őket kell menedzselni.
Nagy veszteség a távozásuk, de nem szabad elfelejteni, hogy felhelyezték Magyarországot a short track térképére, úgyhogy semmiképpen sem szeretnének eléjük kicsinyes okokból akadályokat görgetni. Ahogy a nyáron Csang Csin Linának, úgy a Liu testvéreknek is elmondta Kósa Lajos, hogy az ajtó mindig nyitva áll előttük.
A 26 éves Liu Shaolin Sándor ötkarikás aranya és bronza mellett vb-ken kétszer, Eb-ken pedig hatszor diadalmaskodott. Két évvel fiatalabb öccse, a szintén budapesti születésű Liu Shaoang olimpián két-két arany- és bronzérmet nyert, emellett hatszoros világ- és négyszeres Európa-bajnok.
Az országváltással elesnének az olimpiai életjáradékuktól, amit 35. születésnapjuktól kapnának, Kína ugyanis nem ismeri el a kettős állampolgárságot.