- „Taktikai jellegű átcsoportosítást” hajtanak végre az oroszok, miközben Ukrajna egyre nagyobb területeket foglal vissza tőlük.
- Putyin a helyzet stabilizálását ígérte az elcsatolt régiókban.
- Zaporizzsjára mértek csapásokat csütörtökön az oroszok.
- A lengyel elnök arról beszélt, amerikai nukleáris fegyvereket állomásoztatnának az országban. A Fehér Ház szerint ilyen megkeresést nem kaptak.
- A svéd nemzetbiztonsági szolgálat arra jutott, hogy robbantások okozták a gázszivárgást az Északi Áramlaton.
- Az előző nap legfontosabb eseményeit itt tudja visszaolvasni.
Gyorsan bele is írták az orosz alkotmányba az Ukrajnától elcsatolt területeket
Noha katonai értelemben messze nem, a törvény betűje szerint máris a legszilárdabban részei lettek az Oroszországi Föderációnak az Ukrajnától részben erőszakkal, azaz a „különleges katonai művelet” részeként, részben pedig úgynevezett „népszavazások” keretében elcsatolt területek. Az MTI moszkvai tudósítója csütörtökön este ismertette, hogy
bekerült az Ukrajnától elcsatolt Zaporizzsja és Herszon megye, valamint a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság az orosz alkotmány szövegébe.
Az orosz „alaptörvény” frissített szövegét, amely szerint az Oroszországi Föderáció közigazgatási egységeinek száma 89-re nőtt, csütörtökön tették közzé az orosz hivatalos közlönyben.
Putyin szerdán írta alá a négy régió Oroszországhoz csatolásáról és az új egységek megalakulásáról szóló szövetségi „alkotmányos” törvényeket. A régiók annektálásáról rendelkező törvényeket, valamint az erről szóló úgynevezett szerződéseket az orosz parlament alsóháza, a Duma hétfőn, a felsőház pedig kedden szavazta meg egyhangúlag.
„Alkotmányos törvények” és „népszavazások” ide vagy oda, az orosz hadsereg az elcsatolt területek felett egyébként is képtelen teljes ellenőrzés gyakorolni.
Az MTI tudósítója megjegyzi azt is: csütörtökön bejelentették, hogy Oroszország és a négy régió közötti megszűnik a vámellenőrzés.
Az orosz külügyminisztériumba közbe bekérették a moszkvai francia nagykövetet, és közölték vele, hogy az Ukrajnába irányuló francia fegyverszállítás és az ukránoknak nyújtott kiképzési támogatás ellentmond a francia kormány nyilatkozatainak, amelyek szerint Franciaország érdekelt volna a konfliktus rendezésében. A „donyecki népköztársaságból” korábban többször jelezték, hogy az ukrán fegyveres erők 155 mm-es kaliberű francia CAESAR önjáró lövegekkel lövik a polgári infrastruktúrát a területén – emelte ki végül a magyar állami hírügynökség moszkvai tudósítója.