Az allergia korunk civilizációs betegsége, bármikor kialakulhat, és tünetei nagyban megkeserítik a mindennapokat. Ez egy túlzott immunválasz olyan anyagokra, melyek egyébként ártalmatlanok a szervezetre. A leggyakoribb allergének: a pollen, az állatszőr, a háziporatka, a gombaspóra, és különböző élelmiszerek. A panaszok megjelenési időtartama alapján az allergia lehet szezonális vagy perzisztáló, azaz hosszan fennálló. A panaszok súlyossága szerint pedig megkülönböztetünk enyhe allergiát, amikor a betegség nem zavarja az egyént a napi aktivitásban, munkában/tanulásban, az éjszakai alvásban és közepesen súlyos/súlyos allergiát, amikor a mindennapi tevékenységek közül akár egy vagy több nehezített vagy akadályozott. Az allergia kialakulását befolyásoló két legfontosabb tényező a genetika és a környezeti hatások.
Változatos tünetek
A tünetek eltérőek lehetnek, attól függően, mi okozza az érzékenységet. A leggyakoribb allergiatípus a szénanátha, azaz a szezonális pollenallergia, ami általában tavasztól őszig tart. Van, aki csak egy bizonyos növény pollenre reagál tünetekkel, a többség azonban több növényre is érzékeny. Leggyakoribb tünete a tüsszögés, a vízszerű orrfolyás, az orrdugulás, az orr- és szemviszketés, a torokkaparás, a hallójárati viszketés, a fáradékonyság. A szénanátha könnyen összetéveszthető a megfázásos, vírusos megbetegedéssel, ezért mindenekelőtt fontos felismernünk, hogy allergiáról, vagy megfázásról van szó. Megfázásra utal, ha a tünetekhez torokfájás, hőemelkedés vagy láz, sűrű orrváladék, izomfájdalom társul, allergiára utal, ha a tünetekhez szem-, orr-, esetleg torokviszketés, vagy rohamokban ránk törő tüsszögés kapcsolódik.
A másik, szintén gyakori allergiatípus a csalánkiütés. Ennek megjelenése különböző kiváltó okokra vezethető vissza, leggyakoribbak ezek közül az ételek, gyógyszerek, vagy bizonyos fémek érintkezése a bőrfelülettel, de okozhatják baktériumok, vírusok és gombák is. Tüneteire a hirtelen fellépő bőrviszketés, kiütés, bőrpír vagy bőrdudor jellemző.
Felismerés és kezelés
Ha felmerült az allergia gyanúja, az első lépés az allergének beazonosítása. Ennek érdekében meg kell ismerni a beteg kórtörténetét, és ezt követően bőrpróbával, Prick teszttel igazolni az allergént. A teszt során tisztított allergéneket visznek fel az alkar bőrére. Amelyik anyagra az egyén allergiás, ott jelentős, szúnyogcsípés szerű bőrtünet alakul ki: viszketés, bőrpír, duzzanat keletkezik. Ha beigazolódott az érzékenység, a szakember általában gyógyszeres kezelést javasol. Az allergia kezelésének egyik alapgyógyszerét az antihisztamin készítmények jelentik, amelyek csökkentik, akár megakadályozzák a tünetek kialakulását. Az újabb generációs hatóanyagok közé tartozik a Lordestin® akut hatóanyaga, a dezloratadin is. Egyetlen tabletta már 30 perc alatt csillapítja az allergiás nátha és a csalánkiütés tüneteit, és mintegy 24 órán keresztül hatékony. Szedése nem okoz álmosságot, így a mindennapi tevékenységek, mint a munka, a tanulás, vagy akár a gépjárművezetés zavartanul végezhető.
Az antihisztamin kezelés mellett lokális szerek használatára is szükség lehet, ilyenek az orrdugulást segítő orrspray-k, vagy a szemviszketést enyhítő szemcseppek, műkönnyek.
A cikk megjelenését a Richter Gedeon Nyrt. támogatta