Volodimir Zelenszkij ukrán elnök evakuálásra szólította fel a Donyeckben élő civileket.
Az ukrán hadsereg közölte, hogy két lőszerlerakót is megsemmisített a déli Herszonban. Állításuk szerint a küzdelmek jelentős orosz emberveszteséggel jártak.
Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete szerint mára nem kétséges, hogy Oroszország fel akarja osztani Ukrajnát.
Iskolát lőttek az oroszok Harkivban.
Vlagyimir V. Putyin orosz elnök az orosz haditengerészet napja alkalmából hiperszonikus robotrepülőgépek hadrendbe állítását ígérte.
A haditengerészet vasárnapi ünnepségeit lefújták a krími Szevasztopolban, ahol ukrán dróntalálat érte az orosz flotta ottani főhadiszállását.
„Nyíltan kijelöltük Oroszország nemzeti érdekeinek határait és övezeteit, mind a gazdasági, mind a létfontosságú és stratégiai érdekekét. Ezek mindenekelőtt a sarkvidéki vizeink, a Fekete-, az Ohotszki- és a Bering-tenger, valamint a balti-tengeri és a Kuril-szorosok. Határozottan, minden eszközzel meg fogjuk védeni őket” – mondta Vlagyimir V. Putyin orosz elnök az orosz haditengerészeti erők napján, Szentpéterváron.
Az elnök szerint a következő hónapokban leszállítják az orosz fegyveres erőknek a Cirkon hiperszonikus manőverező robotrepülőgépeket, és az életbe lépő új haditengerészeti doktrína értelmében Oroszország aktivizálni fogja tengerészeti tevékenységét az északi Spitzbergák, a Ferenc József-föld, a Novaja Zemlja szigetcsoporton, valamint a Vrangel-szigeten. Az északi flotta, amely 2021. január 1. óta önálló katonai körzet státust kapott, az orosz haditengerészet legerősebb tengeralattjáró-csoportosulásával rendelkezik.
Az orosz haditengerészet megalakulásának 326. évfordulóján megtartott szentpétervári parádén 47 hajó és 42 repülőgép vett részt. Szevasztopolban, az orosz Fekete-tengeri Flotta anyakikötőjében lemondták a haditengerészet napi ünnepségeket, miután ukrán dróntámadás érte a flotta főhadiszállását. Ennek következtében öten megsérültek a betört ablakok üvegszilánkjaitól. A szintén fekete-tengeri Novorosszijszkban ugyanakkor felvonultak hadihajók.
Olekszij Vadaturszkij, az egyik legnagyobb ukrán mezőgazdasági vállalat, a Nibulon alapítója és tulajdonosa, valamint felesége meghaltak egy orosz légicsapásban Mikolajiv térségében – közölte Vitalij Kim a régió kormányzója.
A házaspár a Mikolajiv városában lévő otthonukban halt meg, amelyet az éjszaka és vasárnap reggel lőttek.
A mikolajivi székhelyű Nibulon búza, árpa és kukorica termelésére és exportjára szakosodott, saját hajóparkkal és hajógyárral is rendelkezik.
Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírt egy haditengerészeti dokumentumot, amely kimondja, hogy a NATO és az Egyesült Államok jelenti a legnagyobb veszélyt Oroszországra.
Az 55 oldalas dokumentum – melyet a haditengerészet napján írtak alá – meghatározza Oroszország haditengerészetének átfogó stratégiai céljait, beleértve az egész világra kiterjedő „tengeri nagyhatalmi” ambíciókat.
A doktrína szerint Oroszországot leginkább az USA stratégiai politikája fenyegeti, amely a világ óceánjainak uralására irányul, valamint a NATO katonai szövetségnek az orosz határok felé való közeledése.
Oroszország a világ óceánjain kialakult helyzetnek megfelelően használhatja katonai erejét, amennyiben más természetű, például diplomáciai és gazdasági eszközei kimerülnek. A mai Oroszország nem létezhet erős flotta nélkül, ezért határozottan és elszántan fogja védeni érdekeit a világ óceánjain
Katonai drón repült be az orosz Fekete-tengeri Flotta bázisához Szevasztopolban – írja a Guardian.
A támadásban öten megsérültek. A Ria Novosztyi orosz állami hírügynökség szerint ezután biztonsági okokból lefújták a vasárnapi ünnepségeket a krími városban. Ezen a napon az oroszok országszerte a haditengerészetet ünneplik.
Az AFP jelentése szerint a Gazprom felfüggesztette a gázszállítást Lettországba, miután az ukrajnai háború miatt feszültség alakult ki Moszkva és a nyugat között.
Az orosz állami vállalat szerdán drasztikusan, kapacitásának 20 százalékára csökkentette az Északi Áramlat vezetéken keresztül Európába irányuló gázszállítást.
A balti állam szerint a döntés nem befolyásolja jelentősen az ország energiaellátását.
Az Európai Unió tagállamai azzal vádolják Oroszországot, hogy Moszkva az ukrajnai inváziója miatt bevezetett nyugati szankciók megtorlásaként csökkenti a szállítmányokat.
Az oroszok korábban Lengyelországba, Bulgáriába, Hollandiába, Finnországba és Dániába is leállították a gázszállítást.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a kelet-ukrajnai donyecki régió evakuálására szólította fel a lakosságot, miután a régióban május vége óta heves összecsapások zajlanak Ukrajna és az orosz hadsereg között.
Zelenszkij napi beszédében elmondta:
Már van egy kormányhatározat a kötelező evakuálásról Donyeck régióból. Kérem kövessék az evakuálást.
Zelenszkij elmondta, hogy még mindig több ezer civil, köztük gyerekek tartózkodnak a donyecki régió harcoktól sújtott területein. A Reuters beszámolója szerint az evakuálás akár több százezer embert is érinthet.
Irina Verescsuk, Ukrajna miniszterelnök-helyettese kijelentette, hogy az emberek evakuálását még a tél beköszönte előtt meg kell valósítani, mivel a régió földgázkészletei megsemmisültek.