A kormány súlyosan diszkriminál, “különbséget tesz rászorult és rászorult között” – vélekedett sajtótájékoztatóján a fideszes politikus. Kupper András példaként említette, hogy egy kiskorú gyermek ingyen kaphatná meg ugyanazt a járókeretet, amelyért egy nyugdíjasnak fizetnie kellene. “Miféle esélyegyenlőségről beszél ez a kormány?” – kérdezte az országgyűlési képviselő.
Kérdésre közölte: a jelenleg még egyeztetés alatt álló rendelet – amely augusztus 1-jén lépne hatályba – leginkább a nyugdíjas rászorultakat sújtja, ők lesznek azok, akik számos eszközt csak térítés, hozzájárulás ellenében vehetnének majd igénybe.
Kifejtette: a rendelettervezet azzal indokolja a módosítást, hogy az egészségügy rendre túllépi a gyógyászati segédeszközök kasszáját. Holott – folytatta – nehéz azt mondani, hogy a jelenlegi finanszírozás bőven elegendő lenne a segédeszköz-támogatásra, hiszen míg 2006-ban 45 milliárd forint volt ebben a kasszában, idén 44 milliárddal számolt a kormány.
Véleménye szerint ez a keret tudatosan alultervezett, ráadásul – mint megjegyezte – ezekre a termékekre is vonatkozott az áfaemelés. Kupper András rámutatott arra, hogy a gyógyászati segédeszközök piacának beszállítói döntően magyar kis- és középvállalkozások, így ha ez a piac beszűkül, az újabb munkahelyek megszűnésével jár majd.
Ez az intézkedés több embernek fog hátrányt, nehézséget jelenteni, mint amennyinek segíteni tudnának vele; ezért a Fidesz azt kéri, hogy a rendeletet ne fogadják el – összegezte álláspontját az ellenzéki politikus.
Hétfőn az ortopédcipő-készítők szövetsége is hallatta hangját a témában. Közleményük szerint a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba történő befogadásáról, támogatással történő rendeléséről szóló rendeletmódosítás hatálybalépésével veszélybe kerülhet azon betegek ellátása, akik ilyen speciális lábbelit kénytelenek hordani.