Gazdaság

A magyarok hét-nyolc százaléka dolgozna külföldön

A magyar felnőtt lakosság 7-8 százaléka menne hosszabb-rövidebb időre külföldre dolgozni, a legkedveltebb célországok Németország, Nagy-Britannia, valamint Ausztria és Írország.

A felnőtt lakosság hét százaléka tervezi, hogy néhány hétre vagy hónapra, nyolc százaléka, hogy pár évre külföldre menne dolgozni, öt százalékuk pedig kivándorolna – derül ki a Tárki Zrt. reprezentatív felméréséből.

A magyar lakosság migrációs potenciálja a kilencvenes évekhez képest a 2000-es évek elejére kismértékben megnőtt, azóta pedig a rövid távú munkavállalás szándéka jobban, a hosszú távúé kevésbé ingadozik, míg a kivándorlást tervezők aránya stabil.

A megkérdezettek csaknem negyede – 22 százaléka – Németországban vállalna rövidtávon munkát, de csaknem ugyanennyien – 21 százalék – mennének Ausztriába dolgozni, míg kivándorlási célországként az Egyesült Királyság a legnépszerűbb, ide a megkérdezettek 16 százaléka menne.

2008-hoz képest 2010-ben a munkavállalási szándékok körében csak annyi a változás, hogy a rövid távú munkavállalást tervezők számára Ausztria ismét felértékelődött, Nagy-Britannia fénye kissé megkopott, s Írország esetében a hosszú távú munkavállalást tervezők aránya megnőtt.

A kivándorlást tervezők körében a német-osztrák célterület vonzása visszaesett, az Egyesült Államoké megnőtt. Az USA-ba a megkérdezettek 14 százaléka vándorolna ki a Tárki felmérése szerint, míg Németországban csupán 10, Ausztriában pedig kilenc százalék telepedne le.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik