Életének 88. évében meghalt Csíkszentmihályi Mihály, Széchenyi-díjas magyar-amerikai pszichológus, a Magyar Érdemrend nagykeresztjének tulajdonosa, az MTA külső tagja – jelentették be a tudós hivatalos Facebook-oldalán. Életének utolsó napjait otthon, családja körében töltötte.
A magyar-amerikai pszichológus a flow-élmény, vagyis egy nagyon összpontosított elmeállapot pszichológia koncepciójának megalkotója volt, egyike a kevés világhírű magyar tudósnak.
Csíkszentmihályi 1934-ben született Fiumében. A pszichológia iránt már gimnáziumi évei alatt érdeklődni kezdett, az Egyesült Államokba is azzal a céllal ment 1956-ban, hogy ezzel a tudományággal foglalkozzon. A Chicagói Egyetemen művészeti kreativitásból doktorált, ezután az illinois-i Lake Forest College-ben töltött hat évet oktatóként, mielőtt 1971-ben visszatért Chicagóba. Három évtizeden át tanított itt, mielőtt áttette székhelyét a Claremont Graduate Universityre, ahol nyugdíjazásáig tanított – olvasható a bejegyzésben.
A flow-élmény koncepciójának kidolgozása mellett a pozitív pszichológia egyik úttörőjének is tartják Csíkszentmihályi Mihályt. Flow – A tökéletes élmény pszichológiája című műve 1990-ben bestseller lett.