Belföld

Orbán: új többség van

A régi többség a kormánykoalíció mögött állt, az új azonban vele szemben alakult ki, pártoktól és ideológiáktól függetlenül – mondta Orbán Viktor. A Fidesz elnöke szerint hosszabb távon is fenntartható lehetne a nyugdíjrendszer, viszont úgy tudja, hogy a kormány napokon belül bejelenti a nyugdíjkorhatár megemelését.

Vélemények

Az igazságosság témakörében a vitaindító tanulmányt a www.jovonk.hu honlapon tették közre, ahol az agóra menüpont alatt ismert közéleti személyiségek – nemcsak a polgári oldalon állók – mondják el véleményüket az igazságosságról. A videótárban pedig Pesty László rövidfilmjei találhatóak, melyeken többek között Fábry Sándor, Morvai Krisztina, Tőkéczki László, Jókai Anna és Hankiss Elemér szólalnak meg.


Új többség született Magyarországon a kormánnyal szemben – jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, az ellenzéki párt és szövetségese, a KDNP vitasorozatának igazságosságról szóló zárókonferenciáján, szombaton, Budapesten. Mint mondta, 2006 tavaszán létezett egy régi többség, amely az MSZP-SZDSZ koalíció mögé sorakozott fel, azonban ez a régi többség “elfogyott, szertefoszlott, elrozsdásodott”, és gyorsan, de logikus és erőre látható módon új többség jött létre a kormánnyal szemben.

Ez az új többség nem ideológiai természetű, nem pártalapú, hanem sokszínű, és világnézetileg is szerteágazó – mondta a pártelnök, aki szerint ebből következik, hogy a kormánnyal szemben megalakult többséget nem a múlt, nem a pártszimpátia vagy az ideológia, hanem a jövőbe mutató közös célok tarthatják össze, és tehetik cselekvőképessé. Az új többségnek öntudatra, közös célokra, egyetértésre van szüksége, az ehhez vezető út pedig a párbeszéden keresztül vezet – hangsúlyozta. A Fidesz négy témában indított vitasorozata éppen azokat a pontokat határozza meg, amelyben az új többség megegyezhet, és – mint mondta – erre esélyt is lát.

A pártelnök szerint a régi többség azért foszlott szét, és azért jött létre az új, mert kiderült, hogy a kormány igazságtalan politikát folytat. Az igazságtalan politika pedig békétlenséget szül, ha viszont lesz igazságosság, lesz béke és harmónia is – hangsúlyozta.

Zűrzavar és káosz

A politikus a régi többség szertefoszlásának okai között említette, hogy annak képviselői becsapták és megtévesztették az embereket, felhatalmazás nélkül kormányoznak, működésük zűrzavart, bizonytalanságot és káoszt okoz, arrogánsak, kioktatóak és cinikusak, de kiderült róluk az is, hogy erőszakosak és gyengítik a demokráciát.

Orbán Viktor a legnagyobb igazságtalanságnak Magyarországon azt nevezte, hogy a kormány most azokkal az emberekkel fizetteti meg a hibás gazdaságpolitika árát, akik nem tehetnek róla, közben pedig még “oktatgatja” is azokat, akik “állják a cechet”. Azok győzködnek, hogy vállaljunk magunkért felelősséget, akik semmiért, sem a költségvetési hiányért, sem az elhibázott gazdaságpolitikáért nem vállalnak felelősséget – jegyezte meg.


Orbán: új többség van 1

Navracsics Tibor frakcióvezetõ és Orbán Viktor pártelnök (MTI/EPA)




Véleménye szerint mára kiderült az is, hogy megbukott a kormány egészségügyi reformja, a közigazgatási reform és az árkompenzációs reform is. Apártelnök kiemelte: gazdaságpolitikai és családpolitikai fordulatra van szükség Magyarországon, vagyis az adóemelések helyett a gazdasági növekedést serkentő, adócsökkentésre épülő gazdaságpolitikát kell bevezetni, a rászorultságon alapuló szociálpolitikát pedig a családi alapúnak kellene felváltania.

Különbséget kell tennünk

Az igazságos politika a sikert és szolidaritást kell, hogy szolgálja, vagyis különbséget kell tennie az emberek között, aszerint, hogy képesek-e önerőből boldogulni vagy sem – fejtette ki Orbán Viktor. A pártelnök a nyugdíjasokról szólva azt mondta: a gazdaságpolitikai fordulattal hosszabb távon is fenntartható maradna a nyugdíjrendszer, amelynek szerinte alapvető problémája, hogy a rendszerváltáskor kiderült, a nyugdíjas kasszában nincs pénz, mert azt ellopták. Orbán Viktor úgy látja, hogy a kormány a következő napokban nyugdíjkorhatár-emelést akar bejelenteni, ezért leszögezte, hogy a Fidesz ezt ellenzi. Úgy vélte: sokat kell tenni a fogyatékosok és a nők társadalmi igazságossága ügyében is.

A Fidesz elnöke azzal a Nagy Gáspár versből vett idézettel kezdte beszédét és búcsúzott hallgatóságtól, hogy: “Föl a mélyből, aki magyar!” A rendezvényre meghívottak között volt Mádl Dalma, a volt köztársasági elnök felesége, valamint jelen voltak a Fidesz vezető politikusai, Varga Mihály és Schmitt Pál alelnök, illetve Kövér László választmányi elnök is.

Reakciók

“A megszokott régi lemezt hallhattuk Orbán Viktortól, az új kor kihívásaira, új kérdésekre egy régi ember, régi válaszokat adott” – így reagált Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezető helyettese a Fidesz elnökének beszédére. A szocialista politikus szerint Orbán Viktor beszédéből három dolog egyértelműen kiderült. Az első, hogy még mindig nem tudta feldolgozni a Fidesz országgyűlési választási kudarcát, a második, hogy semmin sem kíván változtatni, semmilyen önkritikát nem tanúsít, és nem néz szembe saját politikai felelősségével. A harmadik, hogy a Fidesz politikai stílusa a következő hónapokban is a kompromisszumképtelenség, az álladó agresszió, a zűrzavarkeltés és az utcai politizálás marad.


“Orbán Viktor az emberekkel való párbeszédről beszélt, de ezek szerint nem hallja az emberek szavát, akik együttműködést, tartalmi politizálást és nyugalmat akarnak” – mondta a szocialista képviselő.


A Magyar Demokrata Fórum álláspontja az, hogy Orbán Viktor beszéde, hasonlóan Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteki írásához valójában a semmiről szólt – mondta Kerék-Bárczy Szabolcs, a párt szóvivője az MTI-nek. Szavai szerint mind a ketten csak a múlt értelmezésével, egyfajta meglehetősen hiányos múlt-diagnózissal foglalkoztak, nem pedig a középosztály valós problémáival.


A Magyar Demokrata Fórum meggyőződése, hogy az MDF az egyetlen párt, amely a tíz plusz három pontjával az egyedüli valós programot adja ma a magyar középosztály felemelkedésére – jelentette ki az MDF szóvivője.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik