Belföld

Szili revansot venne a 20. századon

„Azt kívánom a 21. századra, hogy vegyünk revansot a 20. századon" – mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke helyi magyaroknak Washingtonban helyi idő szerint hétfő este.

Ma minden korábbinál nagyobb szükség van összefogni azokat a magyarokat, akiket a történelem eseményei a világ különböző részeire vetettek. Ne a politikai megosztottság vegyen erőt rajtunk, hanem az, hogyan tudjuk a közös ügyeinket segíteni – fogalmazott az amerikai magyar szervezetek vezetőivel rendezett találkozón a házelnök, aki az utóbbi bő két évben már másodszor tartózkodik hivatalos látogatáson az Egyesült Államokban.

A múltban számtalan történelmi időszak volt, amikor a magyarok elhagyni kényszerültek a hazát vagy a határon kívül rekedtek, az Európai Unió bővítése azonban strukturális változást jelent. A magyarság mind kisebb hányada marad Európán kívül, Románia EU-tagságával az erdélyi magyarok már személyi igazolvánnyal léphetik át a határt.

„A magyarok most esélyt kapnak egy újfajta együttműködésre” – tette hozzá, kiemelve a gazdasági együttműködés fontosságát, azt, hogy a határokon átnyúló gazdasági régiókat együtt kell kezelni. Egy kérdés kapcsán ugyanakkor felvetette: még nem tudni, hogy a román hivatalos politika vajon csak addig kezelte-e pozitívan a magyarság kérdését, amíg arra a csatlakozás érdekében szüksége volt.

Az 1956-os forradalom 50. évfordulójának megünneplése kapcsán úgy fogalmazott, rá kellett döbbenni, hogy „érzelmileg nem dolgoztunk mindig mindent fel”.

A tavalyi magyarországi eseményeket értékelve azt a véleményét fogalmazta meg: Magyarország azelőtt a nyugalom és stabilitás szigete volt. Korábban ő sem gondolta volna, hogy az ország nemzetközi megítélését ilyen mértékben rontó erőszakos események egyáltalán előfordulhatnak: „Rendkívül egymásnak feszül a jobb- és baloldal, nem találva azokat a csomópontokat, amelyek össze kellene hogy kössenek egy nemzetet”.

Magyarországnak regionális stabilizáló szerepet kell betölteni a jövőben is, át kell hogy tudja adni a rendszerváltozás politikai és gazdasági tapasztalatait. Elmondta, Nancy Pelosit, az amerikai képviselőház elnöknőjét, akivel másnap találkozik, júniusi magyarországi látogatásra invitálja egy olyan találkozóra, amelyre a nyugat-balkáni házelnökök is hivatalosak lesznek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik