Belföld

Gyűjtik a Gripen-dokumentációt

A kancelláriaminiszter megtette a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a 2001. évi Gripen-bérleti szerződés dokumentációját az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága mielőbb megismerhesse.

A kormányszóvivői iroda MTI-hez szerdán eljuttatott közleménye szerint Szilvásy György megerősítette Simicskó Istvánnak, hogy a kormány előreláthatólag szerdai ülésén létrehozza azt a vizsgálóbizottságot, amelynek célja a Gripen típusú repülőgépek beszerzési körülményeinek tisztázása, beleértve a szerződésmódosítást is.

„Közös nemzeti érdekünk a svéd médiában nyilvánosságra került korrupciógyanús ügyletben a Magyar Köztársaság szerepének, a bérleti szerződéskötés körülményeinek tisztázása” – hangsúlyozta levelében a kancelláriaminiszter.

Szekeres Imre honvédelmi miniszter hétfőn a parlamentben jelentette be, hogy a kormány szerdai ülésén saját hatáskörben vizsgálatot kezdeményez a kormányzati szervek Gripen-beszerzések ügyében folytatott tevékenysége kapcsán. A HM vezetője akkor azt mondta, a kezdeményezés célja, hogy az egész magyar közvélemény tisztán lásson. Szekeres Imre kiemelte: a kormány támogatja, hogy parlamenti vizsgálóbizottság is foglalkozzon a Gripen vadászgépek beszerzésével, a döntéshozatal körülményeivel, a folyamat áttekintésével.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden az MTI-nek adott interjúban közölte: túl sok a kétely és a gyanú Magyarország szerepével kapcsolatban a Gripen-beszerzés ügyében. Hozzátette: úgy tudni, a Fidesz-kormány idején a Gripenek beszerzésével összefüggő előkészítő tanulmányban létezett egy egyértelmű sorrend a pályázók között, amely a meghatározó alapdokumentum volt a nemzetbiztonsági kabinet üléséig.

A miniszterelnök azt mondta, a kormány vizsgálata során nemcsak a 2001-es döntést, hanem a két évvel későbbi, a Medgyessy-kormány idején született szerződésmódosítást is áttekintik. A Gripen-ügyben az MSZP és a KDNP is parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezte. Az MSZP által kezdeményezett vizsgálóbizottság az Orbán-kormány Gripen-beszerzést megelőző szerződéskötését és annak körülményeit, a KDNP által kezdeményezett vizsgálóbizottság a Gripen-vadászgépek lízingeléséről szóló szerződés 2003-as módosításának körülményeit vizsgálná.

A svéd Gripen gépek beszerzéséről az amerikai F–16-osok ellenében az Orbán-kormány nemzetbiztonsági kabinetje 2001. szeptember 10-én döntött. Az SVT svéd televízió június elején sugárzott tényfeltáró műsorából kiderült: mintegy nyolcmillió dolláros jutalékra tehetett szert Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban kifejtett közvetítői tevékenységével. A műsor a Gripen gépeket gyártó BAE Systems–SAAB brit–svéd konzorcium titkos megállapodásaira és dokumentumaira alapozta állítását.

Magyarország egy 2003-ban kötött megállapodás értelmében több mint 210 milliárd forintért lízingel Svédországtól 14 Gripen vadászgépet, amelyek tíz év után magyar tulajdonba kerülnek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik