Annak idején, még 1958-ban magasugróként hívták le a Vörös Meteorba, ahol a dobószámokhoz is közel került. Gerelyt csak később fogott a kezébe, de az első találkozás után néhány hónappal már versenyt nyert. Az atlétika mellett gimnázium második osztályában kosárlabdázott, 176 centis magasság ellenére centert játszott.
Sok más kitüntetés mellett Németh Angéla 65. születésnapjára 2012-ben Budapest Díszpolgára címet kapott
Fotó: MTI
Németh Angéla 1965-ben került a Testnevelési Főiskolára, ahova a bejutását megkönnyítette, hogy mindkét sportágában válogatott volt.
Akkoriban nem volt téli idény atlétikában, a szezon október legelején véget ért, a kosárlabdában pedig ősztől májusig, az atlétikai idény nyitányáig tartottak a küzdelmek, így nem ütötte egymást a két sportág. Edzője, Koltai Jenő győzte meg arról, hogy a dobásra kell elsősorban koncentrálnia.
Sikere abban rejlett, hogy a nőies hátrahajlós technikáról átváltotta férfiak által alkalmazott elfordulós technikára. Németh Miklóstól például rengeteg dolgot lesett el e téren. A mexikói olimpia előtt az volt a célja, hogy legalább 58 métert dobjon, de már az egy héttel korábban rendezett előversenyen érezte, kiváló formában van. Az olimpiai bajnokságot a másodikra dobott 60,36 méteres eredménnyel nyerte meg.
Németh Angéla a dobogó legfelső fokán Mexikóban
Fotó: MTI
Az olimpiai aranyat követően egy évvel az Eb-n sem talált legyőzőre, majd 1970-ben megszületett első gyermeke.
A Mexikóvárosban rendezett nyári játékokon – noha világranglista-vezetőként érkezett – sokak számára meglepetésre aranyérmes dobóatléta nagyon fiatalon, mindössze 22 évesen ért fel a csúcsra, és már 26 évesen, a müncheni olimpia után visszavonult, az atlétikától.
Olimpiai bajnokunkat férje Ránky Mátyás, a magyar kosárlabdázás meghatározó alakja, volt szövetségi kapitány, két lánya, Emese és Réka, továbbá minden magyar sportszerető ember gyászolja.