Romániában 777 új koronavírusos megbetegedést diagnosztizáltak az elmúlt 24 órában, és ezzel ismét megdőlt az egy nap alatt jegyzett megbetegedések csúcsa – számolt be az MTI.
A stratégiai kommunikációs törzs által csütörtökön kora délután közölt adatok szerint a járvány kezdete óta 35 003-an fertőződtek meg az országban az új típusú koronavírussal. Közülük 22 189-en meggyógyultak (140-en az elmúlt 24 órában), 1971-en meghaltak (19-en az elmúlt 24 órában). Jelenleg 10843 aktív fertőzöttet tartanak számon, közülük 8697-et kórházban kezelnek, 2146-an pedig lakhelyi elkülönítésben próbálnak meggyógyulni. A kórházak intenzív osztályain 261 beteget ápolnak.
Romániában április végéig növekedtek, május során csökkentek, majd június első hetétől ismét növekedni kezdtek a járvány mutatói. A kórházak terheltsége jelenleg 12 százalékkal meghaladja az április végi csúcsértéket, az intenzív osztályon kezelt súlyos esetek száma azonban tíz százalékkal alacsonyabb, mint az április végi csúcsérték volt.
A román hatóságok egyre nehezebben tudják betartatni a járványellenes intézkedéseket. Bukarestben az elmúlt napokban több alkalommal is tüntetéseken tiltakoztak a járványellenes szabályok ellen.
A kormány szerdán újabb harminc napra meghosszabbította a koronavírus-járvány miatt május közepén elrendelt veszélyhelyzetet. Ludovic Orban miniszterelnök a kormányülésen rámutatott: a fertőzések magas száma miatt nem lehet további lazításokat bevezetni, de az elfogadott kormányhatározat szigorításokról sem rendelkezik.
Ukrajnában már több mint 56 ezer regisztrált fertőzött van
Az előző napihoz hasonlóan csütörtökre megint nyolcszáznál több új koronavírusos beteget regisztráltak Ukrajnában, velük együtt az eddig azonosított fertőzöttek száma már meghaladta az 56 ezret az országban – derült ki derült ki az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) által közétett adatokból, amelyeket az egészségügyi miniszter is megerősített tájékoztatóján.
A járvány kezdete óta azonosított fertőzöttek száma az előző napi 848 új esettel együtt elérte az 56 ezer 455-öt. Előző nap 18 újabb haláleset történt, így már 1445-en haltak bele a betegségbe, miközben eddig 28 ezer 931-en gyógyultak meg, közülük nyolcszázan az elmúlt napban. Az aktív betegek száma 26 ezer 79-re emelkedett. Az elmúlt napban 226 beteget kellett kórházba szállítani.
Az egészségügyi alkalmazottak körében 51 újabb beteget regisztráltak, az eddig azonosított fertőzöttek száma már elérte 7591-et. Közülük eddig csak 5270-en gyógyultak meg.
Előző nap a legtöbb új beteget ismét az ország két legfertőzöttebb régiójából jelentették, a nyugat-ukrajnai Lviv megyéből 197-et, a fővárosból Kijevből pedig 116-ot. A statisztikában a harmadik helyre ezúttal két nyugati régió, Rivne megye került 70 új fertőzöttel, a negyedikre pedig Ivano-Frankivszk megye 64-gyel.
Vitalij Klicsko főpolgármester tájékoztatása szerint Kijevben az azonosított fertőzöttek száma már elérte a 6613-at, eddig 126-an haltak bele a betegségbe és 2160-an győzték le a kórt. Előző nap Kijevben 27 beteget szállítottak kórházba.
Százezer lakosra számítva a legtöbb az aktív beteg jelenleg Lviv megyében (246,1), továbbá a romániai határ mellett fekvő Csernyivci megyében (212,4), a harmadik legtöbb pedig Kárpátalján (208,8).
Jelenleg 3875 Covid-29-beteg szorul kórházi ápolásra az országban, közülük 79-en vannak lélegeztetőgépen. Előző nap 13 013 laboratóriumi, azaz PCR-tesztet végeztek el az országban, a járvány kitörése óta ezzel együtt 840 332-őt, továbbá 403 893 antitestszűrést.
Közben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a csütörtöki szokásos válságstáb-értekezleten arra kérte a kormányzat tagjait, hogy egyelőre egy hónapnál hosszabb időre ne hosszabbítsák meg az országos karantént, mert az emberek belefáradtak, másrészről az üzleti szférának lehetőséget kell adni a működésre. Sajtóhírek szerint várhatóan a jövő héten vitatja meg a kormány a július végével lejáró karantén meghosszabbítását. Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter ismertette az államfővel tárcájának azt az elképzelését, hogy az ukrajnai régiókat a helyi járványhelyzet szerint osztanák négy, azaz zöld, sárga, narancs és vörös zónára, és határoznának meg pontos kritériumok alapján különböző szabályokat.
Kiemelt kép: Daniel MIHAILESCU/AFP