Belföld

Pesti Airbnb-zők: Bécs nyerhet a budapesti korlátozáson

A rövid távú lakáskiadással foglalkozók szerint nem versenytársai a szállodáknak.

A vendégek 60%-a nem foglalna szállodát Budapesten, inkább más lokációt választana

– áll a Magyar Apartmankiadók Egyesületének és a Felelős Rövidtávú Lakáskiadók Szövetségének közös közleményében. Az érdekvédők azt tudatták, hogy javaslatcsomagot nyújtottak be a Magyar Turisztikai Ügynökséghez a rövidtávú lakáskiadás piacának szabályozása ügyében.

A 24.hu pénteken írta meg, hogy a kormány és a főváros egyaránt korlátozná a rövid távú lakáskiadást. A kormány elsősorban a szállodaipar megsegítése, a főváros az albérletárak elszabadulása miatt lépne.

A kormány és a főváros is korlátozná a rövid távú lakáskiadást, átalakulhat a belvárosi ingatlanpiac
A kormány a szállodaipar megsegítése, a főváros az albérletárak elszabadulása miatt lépne. Hiába a közös cél, érdemi egyeztetés nem volt a felek között, hamarosan mégis lecsaphatnak az Airbnb-re.

A szabályozás részletei egyelőre nem ismertek, a lakáskiadók azonban a nyilvánosságban igyekeznek érvelni azért, hogy számukra is kedvező verzió készüljön el. Közleményükben azt hangsúlyozzák, hogy a szállodaipar és a lakáskiadás nem versenytársai egymásnak, és ha nem megfelelő szabályozást készítenek elő az illetékesek, akkor Bécs és Prága lesz a nyertese a budapesti változásnak.

A szállodaiparnak és a rövid távon lakáskiadóknak nem egymással kéne versenyeznie, mert azzal mindenki csak veszíteni fog. Ahogy ezt egy év elején az MTÜ által prezentált kutatás is megerősítette, nagyrészt két külön piacról van szó. A városnak és a gazdaságnak most minden látogatóra szüksége van a jelentősen kevesebb utazó közül. Magyarország és a térség országai különösen sikeresen küzdötték le a járványt, így kedvelt célpontok lehetnek. Őrültség lenne ezt a vonzerőt tönkretenni értelmetlen korlátozásokkal

– írja Somló Iván, a Felelős Rövidtávú Lakáskiadók Szövetségének elnöke. Az érdekvédők ugyanakkor az árszint növelésében partnerek lennének, miként a feketén működő kiadók megregulázásában is.

Kiemelik azt is, hogy a koronavírus-járvány után éppen az Airbnb léte fontos a turizmusban, mivel szerintük a vendégek kifejezetten a biztonságosnak vélt kisebb szállásokat, apartmanokat keresik. Egyenesen úgy gondolják, hogy a Budapest-brand is veszít erejéből, ha a városlátogatóknak nem lesz alkalma lakásokat kivenni itt tartózkodásuk idejére.

Így összegeznek:

A szektor valamennyi szereplője üdvözöl minden olyan döntést, ami szektor fehéredésével jár, és tisztességes adófizető lakáskiadókat segíti. Viszont ellenez minden olyan átgondolatlan lépést (például az éves kiadhatóság korlátozását), ami a rövid távú szállás kiadás eltűnésével, és a turisták számának drámai visszaesésével járna.

Lapunk pénteki cikkében azt írtuk: Budapesten 2015 őszén 5200 szállást kínált az Airbnb, ez a szám mostanra kis híján megduplázódott. A kiadó lakások piacát figyelő oldal szerint a fővárosban jelenleg 9725 kiadó Airbnb-s lakás van, a hasonló elven működő Vrbo felületén pedig 300 budapesti lakás közül lehet foglalni. A legtöbb, közel 3 ezer elérhető lakást a VII. kerületben találni, ott öt év alatt a háromszorosára nőtt a turistáknak kínált ingatlanok száma, majd a VI. és az V. kerület következik.

Kiemelt kép: Farkas Norbert / 24.hu

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik