Megállapodás született a kormány és a főváros között a színházak működtetéséről – tudta meg az atv.hu. A megállapodás részeként 2020-tól kezdve A megállapodás kiemeli, hogy a művészi munkába a fenntartó és a finanszírozó nem avatkozhat bele korlátozással, utasítással vagy más nyomásgyakorlással. A dokumentum alapján továbbá a kormány vállalja, hogy a megállapodás érvényben maradásáig, azaz 2024 év végéig csak a főpolgármester egyetértésével nevez ki vezetőt a Vígszínház élére.
A Thália Színház az Operettszínházhoz hasonlóan állami tulajdonú és fenntartású színház lesz, mi több, a Thália épületét és a színházat működtető gazdasági társaságot a kormány külön szerződésben meg is vásárolja a Fővárostól. A Margitszigeti Szabadtéri Színház önálló színház lesz, működését a kormány biztosítja, vezetőjét az emberi erőforrások minisztere nevezi ki.
A színházak gazdálkodását Budapesten is felügyelő bizottságok ellenőrzik: a kizárólag önkormányzati finanszírozású színházak esetében ezek tagjait a Fővárosi Közgyűlés nevezi ki. A kormány által finanszírozott színházak bizottságaiba három főt a Fővárosi Közgyűlés nevez ki, kettőt pedig a miniszter.A megállapodás alapján a kormány olyan társulatok finanszírozását is vállalja, amelyek nem állami fenntartásban működnek: a Budapesti Fesztiválzenekar idén 1,65 milliárd forint állami támogatásból gazdálkodhatott, 2021-től 2024-ig ez az összeg 2 milliárd forintra nő, ehhez a budapesti önkormányzat további évi 240 millió forintot tesz hozzá. A budapesti Centrál Színház idén 250 millió forint támogatást kap a kormánytól, és az ígéret szerint az állami támogatás a következő években is hasonló nagyságrendű marad. A megállapodást, – mely 2024. december 31-ig, öt évre szól, – azt súlyos szerződésszegés esetén bármelyik fél felmondhatja – tartalmazza a dokumentum.
A megállapodásban megfogalmaztak néhány alapelvet, melyek mentén a színházak sorsáról döntöttek, így például hangsúlyozták, hogy a kormány és a budapesti önkormányzat is a nemzeti kultúra különösen értékes részének tartja a fővárosi színházi életet, melyet megőrizni fontos cél, ehhez pedig elengedhetetlennek tartják a művészi szabadság maradéktalan tiszteletben tartását. Az alapelvek külön kitértek a kultúrharcra is:
A nyugodt alkotó légkör fönntartása érdekében a kormány és a Főváros kifejezetten törekszik a kultúrharc elkerülésére, a színházbéke megőrzésére Budapesten is
– áll a szövegben.
Kiemelt kép: Farkas Norbert /24.hu