A vizsgálatban 65 éves kor fölöttiek szerepeltek; mindannyian rendszeresen mozognak: van, aki fut, és van, aki gyalogol – legalább heti három alkalommal és minimum fél órát. A vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy azoknál, akik rendszeresen futnak, kevésbé valószínű, hogy megjelenik az életkorral együtt járó fizikai gyengülés a gyaloglásban, mint azoknál, akik rendszeresen gyalogolnak. Az eredmények a kocogás időskori jótékony hatásaira hívják föl a figyelmet.
Kép forrása: Thinkstock
A idős korú futók egészen pontosan 7-10 százalékkal hatékonyabban gyalogolnak azoknál, akik nem futnak. “Az eredményeink szerint azok az idősek, akik rendszeresen részt vesznek nagyobb aerob edzéseken (például futnak), kevesebb energiabefektetéssel tudnak gyalogolni, mint mások. Valójában azt találtuk, hogy ezek a 65 év fölöttiek épp olyan hatékonyak a gyaloglásban, mint a huszonévesek” – mondta el Justus Ortega, a vizsgálat egyik vezetője. Az energiabefektetés ugyanis az életkor előrehaladtával egyre nő: így a gyaloglás egyre nehézkesebbé és fárasztóbbá válik. Az idősek esetében a gyaloglási képesség csökkenése pedig a legfontosabb előrejelzője a morbiditásnak.
A vizsgálatban résztvevőknek egy futópadon kellett háromféle sebességgel gyalogolniuk: 2,6 km/h-val, 4,5 km/h-val és 6,3 km/h-val. Mozgásuk közben figyelték az oxigénfogyasztásukat és a szén-dioxid leadásukat. Az eredmények szerint az idősek közül a rendszeresen futók 7-10 százalékkal hatékonyabban gyalogoltak – azaz körülbelül úgy, ahogyan a huszonévesek.