Belföld

Elhízás ellen nem megoldás a büfékínálat szűkítése

Az Egészségügyi Minisztérium és az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) célja megegyezik abban, hogy egészséges és egészségtudatos gyermekeket neveljünk, de a felek álláspontja a célhoz vezető eszközök minőségében és sorrendjében különbözik – mondta Csontos Csaba, az ÉFOSZ kommunikációs alelnöke.


Ősztől korlátoznák a büfék kínálatát

A tervek szerint szeptemberben lépne életbe az iskolai büfék kínálatáról szóló új szabályozás – jelentette be június közepén Magyar Bálint oktatási miniszter.


 

Csontos szerint nem lehet eredményt elérni az iskolai büfékínálat szűkítésével, egyes élelmiszerek és üdítők kitiltásával. Az ÉFOSZ, mint a magyarországi élelmiszeripari vállalkozások reprezentatív képviselője, ezért a kormány által tervezett úgynevezett büfé–rendelet tiltásai helyett inkább párbeszédet kezdeményezne az oktatási-, az egészségügyi tárca, a gyártók és forgalmazók valamint a szülői szervezetek között. Az ÉFOSZ által kezdeményezett sajtótájékoztatón Csontos és a meghívott szakemberek egyetértettek abban, hogy az elhízás problémája mögött átfogó társadalmi, egészségügyi, kulturális jellemzők állnak, ezért minden érintett félnek közösen kellene fellépnie és megfelelő oktatással, tájékoztatással a megelőzésre fektetni a hangsúlyt.


Aggályos büfé-rendelet


Csontos a készülő rendelettervezetet több ponton is aggályosnak tarja. Kifogásolja, hogy stigmatizál, vagyis egészséges és egészségtelen termékekre osztja az élelmiszereket. Ez Csontos szerint bizonyos termékfajtát tönkre is tehet, mert a rendelet által “egészségtelennek” nevezett áruk így vonulnak be a köztudatba.

Nehezményezte továbbá, hogy elmaradtak a hatásvizsgálatok. Nem mérték például, hogy a gyermekek hány százaléka vásárol az iskolai büfékben és a gyermekeknek milyen a szocio-ekonómiai háttere.

A rendelettervezet nem vette figyelembe a kockázatbecslés elvét, amikor egyes élelmiszerekhez határértékeket rendelt és az ellenőrzés rendszere sincs benne kidolgozva – mondta Csontos.


Hely a táplálkozásban


Barna Mária, a Magyar Táplálkozástudományi Társaság elnöke elmondta: mivel az elhízás a világ más országaiban is gondot jelent, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már kidolgozta azokat a stratégiákat, amelyeket az országok kormányainak követniük kellene e probléma megoldása érdekében.  Magyarországon is készen áll egy átfogó nemzeti stratégiai program, ami a megvalósításra vár – jegyezte meg Barna. Megerősítette, hogy a tiltást azért nem tartja megfelelő fellépésnek az elhízás ellen, mert a táplálkozásban minden élelmiszernek helye van, de a fogyasztási mennyiséget a minőséggel össze kell hozni. Ebben lenne nagy szerepe a megfelelő tájékoztatásnak és a tudatformálásnak. A tiltással csak rövid távú és korlátozott célokat lehet elérni.


Fontos a mozgás


Martos Éva, a Magyar Sportorvos Társaság főtitkára a mozgás fontosságára hívta fel a figyelmet. Elmondta, hogy a fizikai aktivitással a krónikus betegségek száma mintegy 60 százalékkal csökkenthető. Az eddigi felmérések szerint azonban az aktivitás 13 éves kortól radikálisan és folyamatosan csökken.

Csontos végezetül sajnálatát fejezte ki, hogy bár a korábbi, a büfé-rendelettel foglalkozó beszélgetésen már kiderült a szakmai szervezetek tiltakozása a tervezet ellen, az Oktatási Minisztérium mégis az ellenkezőjét kommunikálta. Csontos elmondta, hogy ők továbbra is nyitottak egy átfogó program megvalósítására, de úgy érzik, eddigi erőfeszítéseik süket fülekre találtak a rendeletalkotók körében.


Ajánlott videó

Olvasói sztorik