Belföld

Legkorábban 2011-ben jöhet a magyar euró

Magyarország legkorábban 2011-ben csatlakozhat az euróövezethez. Az konvergenciafolyamatban előbbre tartó kisebb kelet-európai EU-tagok viszont kevesebb mint másfél év múlva beléphetnek a valutaunióba - áll a Fitch Ratings hétfőn, Londonban közzétett jelentésében.

A legnagyobb európai hitelminősítő által a tíz új EU-tagról kiadott idei eurókonvergencia-jelentés szerint a közép-európai uniós gazdaságok közül Szlovákiának van esélye arra, hogy még ebben az évtizedben az euróövezet tagja legyen.

A Fitch szerint Magyarországon a konvergenciaelemek közül jelentősen csökkent az infláció és a kötvényhozam-szint az elmúlt egy évben, viszont a költségvetési célok túllépése változatlanul olyan mértékű, hogy a cég a kormány 2010-es céljával szemben 2011-et tartja reálisabb belépési dátumnak.

A Fitch szerint a térségre általánosan jellemző közfinanszírozási szektorbeli problémák ellenére Szlovákia konvergenciaprogramja és 2009-es eurócsatlakozási céldátuma hiteles.


Elvileg Lengyelország is teljesítheti a szintén 2009-re kitűzött belépési céldátumot, mivel az elmúlt 12 hónapban tett lépéseket a konvergencia terén, de ehhez a következő kormánynak komoly elkötelezettségeket kell vállalnia, valamint gyors költségvetési kiigazításokat kell tennie a szeptemberi választások után. Ezért a Fitch valószínűbbnek tekinti Lengyelország 2010-es csatlakozását – áll a hétfőn Londonban kiadott jelentésben.


Csehország 2010-es belépésére “fele-fele” esélyt ad a hitelminősítő, amely szerint ehhez nehéz közfinanszírozási reformokat kell végrehajtani, és egyértelműen meg is kellene erősíteni céldátumként a 2010-es évet.

A Fitch Ratings jelentése szerint ugyanakkor Szlovénia, Litvánia és Észtország már 2007 januárjában az euróövezet tagja lehet.


Lettország, Ciprus és Málta 2008-ra tervezi a belépést; a londoni hitelminősítő szerint Ciprusnak és Máltának ez “fájdalmas költségvetési kiigazításokkal” sikerülhet, Lettország belépése azonban az erősödő inflációs nyomás miatt elcsúszhat 2009-ig. Ezt a kockázatot tükrözte a lett szuverén adósságkilátásának nyári rontása az addigi pozitívról stabilra – áll a Fitch jelentésében.

Más londoni elemzők sem tartják reálisnak a hivatalos magyar céldátumot a nagy költségvetési deficit miatt, sőt vannak a Fitch által megfogalmazottnál borúlátóbb előrejelzések is. A londoni City egyik legnagyobb, a befektetőknek napi európai feltörekvő piaci helyzetelemzéseket összeállító intézménye, a Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) éppen múlt hét végén kiadott térségi jelentésében írta: a cég az idei év végére 5,0 százalékos államháztartási deficitet vár, és kétli, hogy a kormány a 2006-os választási évben végre tudja hajtani a tervezett kiadáscsökkentéseket. Mindemellett valószínűtlen, hogy akár 300 milliárd forintnyi kiadáslefaragás is elegendő lenne a januártól életbe lépő áfacsökkentés ellentételezésére, az adóintézkedés ugyanis a DrKW becslése szerint 520 milliárd forinttal csökkenti a bevételt – állt a londoni befektetési ház minapi elemzésében. Ebben a környezetben a Dresdner jövőre is a hiánycél átlépését jósolja, és szerinte “egyre valószínűbb” a magyar euróövezeti csatlakozás elcsúszása 2012-2013-ig.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik