Szaúd-Arábiában ezentúl szabadon utazhatnak külföldre a nők, nincs szükségük legközelebbi férfirokonuk engedélyére még az útlevélkérelemhez sem – olvasható a királyság pénteken kiadott állami közlönyében. A rendelkezést szerdán hagyta jóvá Szalmán szaúd-arábiai király. Egyelőre nem lehet tudni, hogy az új törvény mikor lép hatályba.
Korábban a nőknek saját személyes iratuk sem lehetett, a legközelebbi férfirokon igazolványaiban voltak külön rubrikák a feleség, az anya, a leánytestvér, a leánygyermek adatai számára.
Az arab királyságot az elmúlt években számos bírálat érte azért, mert törvényei sokkal több jogot biztosítanak a férfiaknak, mint a nőknek. A ma elfogadott rendelkezésekkel azonban még mindig nem sikerült elérni a teljes egyenlőséget: a leánygyerekeknek például továbbra is szükségük van az apjuk (vagy – amennyiben ő már nem él – a legközelebbi férfirokon) beleegyezésére, ha férjhez akarnak menni. A szaúd-arábiai állampolgárság szintén csak apai ágon jár a gyerekeknek, tehát ha egy szaúd-arábiai nő külföldihez megy férjhez, gyerekei nem kapják meg automatikusan az állampolgárságot, s az ezzel járó privilégiumokat sem.
Az iszlám szunnita ágának fundamentalista, vahhábita irányzatát követő muszlim királyságban egy ideje elmozdulás tapasztalható a modernizáció irányába, amit megfigyelők a trónörökös, Mohamed bin Szalmán által szorgalmazott nemzetközi nyitással hoznak összefüggésbe. Tavaly szintén az ő reformcsomagjának keretében engedélyezték a nők számára az autóvezetést is.
Kiemelt kép: FAYEZ NURELDINE / AFP