A Fidesz frakció nemmel szavazott, a szocialista-szabaddemokrata többség azonban döntött a szanatórium átadásáról. A bökkenő csak az, hogy a minisztériumtól azt az információt kaptuk, átadás nem lesz, csupán együttműködést ajánlottak fel.
A Kisalföld megyei napilap már augusztus 23-án arról értesült, hogy Walter Dezső polgármester Kuncze Gáborral, az SZDSZ elnökével történt egyeztetés után tárgyalt Rácz Jenő egészségügyi miniszterrel. A szóbeli megállapodást a miniszter levélben erősítette meg: „nem látom elvi akadályát annak sem, hogy a Sopronban működő Állami Szanatórium üzemeltetését az önkormányzat vegye át, illetve az a soproni Erzsébet Kórházzal összevonásra kerüljön.”
A Soproni Állami Szanatórium annak a két szívszanatóriumnak az egyike, melynek országos ellátási kötelezettsége van. Ezt, és az ehhez tartozó Balfi Szanatóriumot tervezi átvenni az Egészségügyi Minisztériumtól (EüM) Sopron városának önkormányzata. Az elképzelés szerint a Debreceni Orvostudományi Egyetem oktatókórházának, a soproni Szent Erzsébet Kórháznak és a szanatóriumoknak egységbe kovácsolásával megvalósulhatna az egészségügy három részterületének: az oktatásnak, a gyógyításnak és a rehabilitációnak egy központ alá kapcsolása. “Ennek lehetősége inspirálta azt a szándékot, hogy Sopron városának önkormányzata átvegye az Egészségügyi Minisztériumtól a szanatóriumi ingatlanokat” – mondta el lapunknak a soproni polgármesteri hivatal sajtófőnöke.
Minisztérium: csak együttműködés
Az Egészségügyi Minisztérium szerint átadásról szó sincs, a minisztérium együttműködéséről biztosította az önkormányzatot, és a szeptember 19-én hétfőn az Állami Szanatórium Sopron Felügyelő Tanácsa által rendezendő fórumon is ezt az álláspontot fogják képviselni – közölte lapunkkal Kántor Katalin, a minisztérium sajtófőnöke.
A szaktárca elképzelése szerint a Soproni Állami Szanatórium ellátási kötelezettségében semmi nem változik, továbbra is országos hatáskörben működik. Úgy vélik, hogy az intézmények összekapcsolódásából származó kölcsönös előnyök megmutatkozhatnának abban, hogy például a soproni Szent Erzsébet Kórház közreműködne a szívbetegek esetleges akut ellátásában, a Szanatórium orvosai pedig részt vehetnének az ügyelet ellátásában – természetesen akkor, ha a feltételek mindkét félnek megfelelnek. „A finanszírozásról annyit, hogy az EüM mindig teljesíteni fogja tulajdonosi kötelezettségeit.”
Az EüM kijelentésével kapcsolatban a polgármesteri hivatal sajtófőnöke annyit mondott: Walter Dezső a múlt héten találkozott Rácz Jenő egészségügy miniszterrel, de hogy pontosan miről is beszéltek nem lehet tudni, mivel a polgármester keddig szabadságon van – így a sajtófőnök tőlünk értesült erről a részletről.
Sopron kész az átvételre
Az Állami Szanatórium Sopron Felügyelő Tanácsa országos lakossági fórumot rendez szeptember 19-én a BM Duna Palotában, ahol a szanatórium önkormányzati tulajdonba vételével kapcsolatban az átalakulással kapcsolatos információk megbeszélését, a tulajdon- és esetleges szerkezetváltást érintő javaslatok, vélemények megjelenítését és az intézmény folyamatos működésére vonatkozó észrevételek, megjegyzések begyűjtését tervezik. A tájékoztatást azért tartják elkerülhetetlenül szükségesnek, mert a tulajdonváltozással kapcsolatos tervekből arra lehet következtetni, hogy a régió javára szűkítenék az országos ellátást. Állításuk szerint „sem az Egészségügyi Minisztérium, sem Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata nem tartotta szükségesnek, hogy erről előzetesen informálja az ország lakosságát.”
Csorbul az ellátási kötelezettség?
Sokaknak nem világos, hogy pontosan mi is fog történni, ki és miből fogja finanszírozni az intézményt, és hogy az országos ellátási kötelezettségű intézmény ezután regionális hatáskörűvé válik-e. Ez egy “újabb önfejűen meghozott, gyakorlatilag teljesen előkészítetlen döntés” – jelentette ki Abdai Géza, a Fidesz helyi frakcióvezetője a rendkívüli ülést követő sajtótájékoztatón. A képviselő hiányolta a döntést megelőző alapos felmérést, hatásvizsgálatot és társadalmi párbeszédet. Ezért a frakció „az előkészítetlen és a város további eladósodását növelő, kockázatos döntés ellen szavazott”. A Fidesz szerint a város adóssága ugyanis az év végére elérheti az ötmilliárd forintot.
Dr. Molnár Ágnes, a soproni önkormányzat egészségügyi és szociális bizottságának elnöke ugyanakkor azt nyilatkozta: Sopron a szanatóriummal nem vagyont kap, hanem egy állami, egyébként óriási és egyben önkéntes feladatot vállal magára.
Háttér érdekek szövevénye
Az Állami Szanatórium neve elhhalgatását kérő dolgozója a FigyelőNetnek azt mondta, hogy az intézményt csak két héttel a közgyűlés előtt értesítették hivatalosan az átvételi szándékról, az előterjesztés szövegét pedig pár nappal a közgyűlés előtt kapták kézhez. Nem hivatalos forrásunk hozzátette: az átvételi tervről nem készítettek előtanulmányokat, szakmailag nem volt kidolgozva az átszervezés menete. A forrás az eljárás lezajlását kifejezetten furcsának tartotta, és úgy véli, hogy többszörös megvezetések és játszmák zajlanak az üggyel kapcsolatban, és valószínűleg önkormányzati érdekek húzódnak meg a háttérben.
Mint elmondta, félnek, hogy az Erzsébet Kórházzal való összevonás után nem lenne biztosított a mostani betegfelvevő képesség, és hogy az eddig országos intézmény ezután regionálissá válna. Bizonytalanságuk további oka, hogy nem látják biztosítottnak, hogy az Önkormányzat nem tudja előteremteni a fenntartáshoz és fejlesztésekhez szükséges pénzt. A Szanatóriumnak ráadásul átalakításokra lenne szüksége, amihez az Egészségügyi Minisztériumhoz benyújtott stratégiai tervben szereplő ötmilliárd forintra lenne szükség. A neve elhallgatását kérő dolgozó hangsúlyozta: ők „egy nullszaldós intézmény, az önkormányzat büdzséje pedig erősen a nulla felé tart”.
A szanatórium nem akar tulajdonosváltást
„Szomorúak leszünk, ha ez a szándék megvalósul” – nyilatkozta a szanatórium főigazgató-helyettese. Elmondta, úgy gondolja, működőképességük megőrzésére az jelentene megoldást, ha továbbra is állami intézményként működhetnének. Betegcentrikus ellátásukat ezer főn felüli betegágy fenntartásával nem tudnák megfelelően biztosítani. Hozzátette: szerinte az önkormányzat nincs abban a helyzetben, hogy benyújtott igényeiket finanszírozni tudják.
A mostani OEP finanszírozás mellett az intézmény még öt évig működhetne a mostani felszereltséggel, a mostani színvonalon – vetette ellen a polgármesteri hivatal sajtófőnöke. “Az intézmény most nem nyújt olyan szolgáltatást, ami elérné a nyugat-európai színvonalat” – tette hozzá. A cél az lenne, hogy egy európai színvonalú komplexum szintjére emeljék az intézményt, és növeljék az idegenforgalmat. Ennek az anyagi vonatkozását két úton tudják elképzelni: az első, hogy amennyiben létrejön az integrációs megállapodás a debreceni Egyetemmel, akkor közösen pályázhatnának uniós fejlesztési pénzekre. A másik út, hogy tőkebevonással oldják meg a kérdést. A sajtófőnök bevallotta, ebben a módban valóban benne rejlik a privatizáció lehetősége. Ez azért is érdekes vonatkozása az ügynek, mert a december 5-i népszavazáson a soproniak elutasítottak mindenféle magánosítást az egészségügyben. Abdai Géza fideszes képviselő szerint így a tervezett átvétel a szanatórium jövőjét is veszélyeztetheti.
Megkerestük az Erzsébet Kórház főigazgatóját is, de ő nem kívánt nyilatkozni, mert – mint mondta – még semmi biztosat nem lehet tudni az ügyben.