A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) sajtóközleményben reagált a kormányszóvivő szerdai kormányülést követő sajtótájékoztatóján elhangzottakra. A szóvivő szerdán úgy nyilatkozott, hogy a független intézmények közül csak a PSZÁF nem készített ajánlást a saját magára vonatkozó kiadáscsökkentésre.
A szerint a szervezet teljes mértékben megértette, hogy a kormány rendezni kívánja az államháztartás helyzetét, azonban véleménye szerint azért nem teljesítheti az 574 millió forint befizetésére felszólító kérést, mert az kifejezetten jogszabályellenes.
Magyarázatként a szervezet hozzáteszi: a nemzetközi elvárásoknak megfelelően a PSZÁF gazdálkodásának a költségvetéstől minden körülmények között függetlennek kell maradnia; ezt a szándékot a hatályos PSZÁF-törvény is tartalmazza. („A Felügyelet bevételeit működésének fedezetére használja fel és azok más célra nem vonhatók el.”)
A PSZÁF ugyan államigazgatási szervezet és a költségvetési intézményekre érvényes szabályok vonatkoznak rá, de a törvény szerint bevételeit és kiadásait az állami költségvetés mindenkori aktuális helyzete nem befolyásolhatja – áll a szervezet sajtóközleményében.
A PSZÁF – fűzik hozzá – nem a központi költségvetésből kapja a feladatai ellátásához szükséges összeget, hanem a felügyelés díját a felügyelt pénzügyi szervezetek fizetik meg. Ezek a szervezetek pedig eleve elutasítják azt, hogy adófizetési kötelezettségük teljesítésén túl a felügyeleti hatóságnak fizetett felügyeleti díj vagy annak egy része a központi költségvetésbe kerüljön, mert ezt kettős adóztatásnak fogják fel.
A PSZÁF azt állítja, hogy mivel a szervezet feladatai jelentősen bővülnek 2004-ben, különösen az Európai Unióhoz való csatlakozásból adódó feladatok nőnek, a lépés indokolatlan és kockázatos.
A PSZÁF – mint írják – ezt a véleményét kifejtette mind Medgyessy Péter miniszterelnök úrnak, mind a pénzügyi felügyeletek szakmai kérdéseit kezelő, az Európai Unió belső piacokért felelős biztosának, Frits Bolkestein úrnak.