A Globális Díj a Demokráciáért Kidolgozására és Támogatására Alapított Egyesület kitüntetését az az ország kapja meg, amely a legnagyobb haladást érte el a politikai demokrácia terén a kétéves megfigyelési időszak alatt. A tavaly nyilvánosságra hozott első globális rangsor száz államot sorol fel.
2005-ben az az állam kapja meg a Globális Demokrácia-díjat, amelyik a legnagyobb haladást éri el az első rangsorhoz képest – mondta el Christa Pölzbauer, az alapítvány vezetője. Sükösd Miklós, a Közép-európai Egyetem docense, a kutatás egyik vezetője elmondta, hogy a rangsor összeállításakor hat dimenziót vettek figyelembe.
A legfontosabb szempont a politikai rendszer minősége, de a rangsor figyelembe veszi a nemi egyenlőség helyzetét, a gazdaság fejlettségét, az iskolázottságot, az ország lakosságának egészségi állapotát és a környezeti fenntarthatóság kérdéskörét is – tette hozzá.
Sükösd Miklós közölte: arra törekedtek, hogy a kutatás során átlátható modellt hozzanak létre, amely hosszú távon megismerhető adatokra épül és csak demokráciákat vizsgál.
A rangsorból kiderül, hogy a gazdasági-társadalmi fejlettség nem automatikusan fordítódik le a demokrácia minőségére, ennek példája Kuvait 96. helyezése – mondta el a docens az MTI-nek. Mandur László, az Országgyűlés szocialista alelnöke azt mondta, hogy “érdemes megalkotni egy olyan demokrácia-csomagot, amellyel valóban több hellyel tudunk előrébb lépni”.