2015-ben ugyan már beindult az áremelkedési hullám a budapesti ingatlanpiacon, és a panellakások nagy része kicsúszott a 10 millió forint alatti sávból, azért a külső és belső kerületekben is még meg lehetett csípni egy-egy 30-35 négyzetméteres, egy-másfél szobás garzonlakást ezért az árért. Nos, 2019 közepére erre már nincs esély. Sőt,
írja a Balla Ingatlan mégcsak nem is a hirdetési, hanem a valós eladási árakat vizsgálva.Olyannyira szűkös a kínálat azok számára, akik 20 millió forinttal szeretnének belépni a budapesti ingatlanpiacra, hogy gyakorlatilag csak elvétve, egy-egy ingatlant találnak ezen ár alatt. És ez a szűkös kínálat egyben azt is jelzi, hogy ezen ingatlanok adottságai messze állnak még az átlagostól is.
Húszmillióért udvari WC
Hart Erzsébet a cég VIII. és IX. kerületi irodáját vezeti, szerinte a két kerületben csak olyan egészen apró garzonok jelennek meg a piacon most 20 millió forint alatti áron, melyek nem túl jó utcában találhatók, illetve valamilyen komoly hiányosságuk van. Ilyen lehet például az, hogy a lakásban nem található vécé, így ki kell járni a folyosó végén található illemhelyre. Ami, lássuk be azért manapság már kevesek számára elfogadható.
Mint mondja, olyan lakások ezek, melyeknél már a hirdetés fotói elveszik az érdeklődők kedvét. Emiatt tipikusan régóta vannak a piacon, ami ugyanakkor nem jelenti azt, hogy tulajdonosaik nyitottak lennének az árcsökkentésre, sőt, ha akad egy-egy érdeklődő, már emelnek is az áron.
A közelmúltban egyébként adtak el a IX. kerületi József Attila lakótelepen is 26 négyzetméteres garzonlakást 18,6 millióért, de a tipikus garzonárak már 20 millió forint felett járnak, így ez inkább kivételnek tekinthető. Az említett ár is csak azért volt elérhető a vevő számára, mert tulajdonosa kinézte már magának a következő, nagyobb lakását ugyanitt, így sürgős volt az értékesítés.
Húszmillió alatt szinte lehetetlen lakást venni
A XIII. kerületben sem jellemzőek a 20 millió forint alatt árak, sőt szinte egyáltalán nem lehet ennyiért ingatlanhoz jutni. Egy-egy szuteré lakás, erősen felújítandó minigarzon kerül csak eladásra ilyen áron. A kerületben jellemzően már a 25 millió forint is kevés ahhoz, hogy belépjünk az ingatlanpiacra, állítja a cég kerületi szakmai vezetője, Tóth Viktória.
Ha egy kicsit északabbra, a IV., XV. kerületekben nézünk körül, akkor is azt látjuk, hogy
– fogalmazott a IV. és XV. kerületi szakmai vezető, Balla Frigyes. Ennyiért egyrészt többlakásos házrészeket kaphatunk, melyek kivétel nélkül osztatlan közös tulajdonban vannak, másrészt pedig nagyon kis alapterületű, 20-22 négyzetméteres társasházi lakásokat. Panellakáshoz csak kis eséllyel juthatunk, hiszen a másfél szobás lakások ára ma már 22 millió forintnál indul a két észak-pesti kerületben.A Havannán is kevés lakás van 20 millió forint alatt
Ha a főváros déli részén nézünk körül, akkor is hasonló helyzettel találkozunk: nem nagyon jellemző, hogy 20 millió alatt legyen bármi is – szögezte le a XVIII. kerületi iroda szakmai vezetője, Rácz Gyula László. A korábban olcsónak számító Havanna lakótelepen is 20 millió forintnál járnak a másfél szobás, 35 négyzetméteres garzonok, és nagyon ritkán van arra példa, hogy ez alá becsúszna az ár. Általában sürgős eladásnál lehet csak olcsóbb a lakás, de ezek az ingatlanok jellemzően nem is kerülnek meghirdetésre, mert ismerősök megveszik, vagy az ingatlaniroda egyből kiajánlja olyan vevők részére, akik pont ilyen ingatlant keresnek.
A közelmúltban egy felújított garzont például 21,5 millió forintért értékesítettek ezen a lakótelepen – tette hozzá az ingatlanközvetítő.
20 millió forint alatt tehát ebben a dél-pesti kerületben is legfeljebb csak az osztatlan közös tulajdonban lévő, többlakásos, közös udvaros házrészhez lehet a kerületben hozzájutni. Ugyanúgy, ahogy a XIX., XX. és XXIII. kerületekben is. Az itteni iroda szakmai vezetője, Petőné Lendvai Zsuzsanna elmondta, hogyházrészből akad néhány a kínálatban 20 millió alatt. Soroksáron 12,5 millió forintért kínálnak egy felújítandó 32 négyzetméteres, egyszobás garzont, mely egy 9 lakásos épületben található. Ha viszont felújított, akkor már elkérnek érte akár 19,5 millió forintot is. Panelre viszont ezekben a kerületekben sem számíthatunk 20 millió forint alatt.
Érden sincs panel 20 millió forint alatt
Ha Budán nézünk körül, akkor már az agglomerációban is rendkívül szűkös kínálattal találkozunk. Hártó Regina az ingatlanos cég érdi irodájának vezetője szerint az elmúlt hónapokban nem sok olyan ingatlant értékesítettek, mely 20 millió forintnál olcsóbb lett volna. Ezek is jellemzően telkek voltak. Ha valamilyen épület áll is rajtuk, az legfeljebb pince, présház vagy nyaraló. És ezek sem Érden belül találhatók, hanem inkább annak kieső részein, illetve a környező településeken, mint például Tárnok.
Ráadásul sok esetben a közműbevezetések vagy azok egy része is hiányzik ezeknél az ingatlanoknál. Az áruk persze ennek megfelelően alakul: 5-10 millió forint környékén. Erős kompromisszummal egy részük akár tartósan is lakható vagy lakhatóvá tehető, ha valaki nagyon kevés pénzből próbálja megoldani a lakhatását. Más megoldás nincs, hiszen ma már a panelek ára 20 millió felett jár Érden – tette hozzá Hártó Regina.
Kiemelt kép: Neményi Márton