Mivel a szavazókörök pártdelegáltjairól a Nemzeti Választási Iroda (NVI) csak a jelölőszervezetek szerint összesített bontást közli, a nyilvánosan elérhető adatokból nem derül ki az az alapvető információ, hogy mely szavazókörök azok, amelyekben lesznek, illetve hol nem lesznek ellenzéki pártdelegáltak. Ezért kértünk részletes, szavazóköri szintű adatbázist az NVI-től. Bár a delegálási határidő már május 17-én lejárt, öt nappal később is csak megközelítőleg teljes adatállományt tudott az iroda a rendelkezésünkre bocsátani.
A választás belföldön 3177 település 10277 szavazókörében zajlik majd, a hozzánk május 22-én eljuttatott adatbázis viszont csak 2884 település 9840 szavazókörének adatait tartalmazza; ez az összes szavazókör 96 százaléka, ami már jól közelíti a tényleges adatokat.
A jelölőszervezetek egy vagy két delegáltat küldhetnek minden egyes szavazókörbe; számításaink során mi nem a delegáltak számára fókuszálunk, hanem arra, hogy az egyes szavazókörökben mely jelölőszervezeteknek vannak megfigyelői.
Abban a 437 szavazókörben, amelyek nem szerepelnek az adatbázisban, nem tudjuk, hogy közülük melyek azok, ahol egyáltalán nincs delegált, és melyek azok, ahol csak nem töltötték fel az adatokat a helyi választási irodák. Az alábbi megállapítások ezért kizárólag arra a 9840 szavazókörre vonatkoznak, amelyekről tudjuk, hogy legalább egy pártdelegált munkához fog látni vasárnap.
- A 9840 szavazókör 97 százalékában (9560) van a Fidesz-KDNP-nek delegáltja. Ezzel messze a legnagyobb lefedettséggel bíró jelölőszervezet.
- Az MSZP-Párbeszédnek a szavazókörök 46 százalékában (4544) van megfigyelője.
- A Jobbik és a DK lefedettsége hasonló: előbbit a szavazókörök 28 (2721), utóbbit a 27 (2668) százalékában képviseli megbízott.
A többi jelölőszervezet a szavazókörök töredékébe tudott vagy akart megfigyelőt küldeni:
- Mi Hazánk: 492 szavazókör (5%)
- Momentum: 298 (3%)
- LMP: 147 (1,5%)
- Kétfarkú Kutya Párt: 143 (1,5%)
- Munkáspárt: 2 (0%)
2688 szavazókörben, az adatbázisban szereplők 27 százalékában csupán egyetlen pártnak van delegáltja. Ez 1637 esetben egyetlen főt jelent, míg 1051 szavazókörben két delegáltja is van az egyetlen jelölőszervezetnek. A 2688 „egyjelölőszervezetes” szavazókör 93 százalékában (2495) kizárólag a Fidesz-KDNP-nek van delegáltja. Ez azt jelenti, hogy
Elenyésző azoknak az „egyjelölőszervezetes” szavazóköröknek a száma, ahol kizárólag valamelyik ellenzéki párt delegál megfigyelőt:
- MSZP-Párbeszéd: 85
- DK: 62
- Jobbik: 39
- Mi Hazánk: 3
- Kétfarkú Kutya Párt: 2
- Momentum: 2
Olyan szavazókörből van a legtöbb, ahová két jelölőszervezet küld megbízottat. A 4227 ilyen szavazókörből viszont mindössze 71 olyan, ahová nem a Fidesz-KDNP az egyik jelölőszervezet, hanem két ellenzéki párt.
Öt olyan szavazókör van, ahol 6 szervezet is delegált megfigyelőt. Ezek mindegyikében van delegáltja a Fidesz-KDNP-nek, a DK-nak, a Jobbiknak, a Mi Hazánknak és az MSZP-Párbeszédnek. Három szavazókörben hatodikként a Momentumnak van delegáltja (ezek: Budapest XIII. 10-es, Budapest XIII. 34-es és a Dunaújváros 45-ös szavazókör), kettőben pedig az LMP a hatodik szervezet (ezek: Budapest XIV. 23-as, illetve a Kiskunhalas 15-ös szavazókör).
Molnár Csaba – László Róbert
A szerzők a Political Capital elemzői.
Kiemelt kép: Czeglédi Zsolt / MTI