Az egészségügyi minisztérium új koncepciója szerint csak a hatóanyag, és nem egy adott gyógyszer nevét írnák az orvosok a vényre. Hamvas József, a tárca főosztályvezetője május 18-án az MTI-nek elmondta: a hatóanyag felírásának az lenne a haszna, hogy “ha az orvos azt mondja, szakmailag mindegy, melyik készítményt kapja a beteg az azonos hatóanyagú készítmények közül, akkor a beteg maga dönthessen a gyógyszertárban, hogy milyen árú készítményt vásárol”.
“Biztos, hogy meglassítja a gyógyszerkiadást, erre nem vagyunk felkészülve; kellemetlenséget fog okozni a beteg és a patikus között” – mondta Molnár Ferencné, a IX. kerületi Nagyvárad Gyógyszertár vezetője. Hozzátette: “nincs idő arra, hogy 10-15 percig beszélgessünk a beteggel arról, hogy a többféle, ugyanazt a hatóanyagot tartalmazó gyógyszerből melyiket választja”. A XIII. kerületi Honvéd Gyógyszertár vezetője szerint a kiadás lelassulása mellett a vivőanyagok tulajdonságai is okozhatnak majd gondot.
Mentényi Tiborné elmondta: az orvosok már kitapasztalták, hogy mely gyógyszerek jók a betegnek és azt írták fel nekik. Az új koncepció szerint a beteg választására van bízva, hogy az olcsóbb vagy a drágább gyógyszert választja, de az azonos hatóanyagot tartalmazó készítmények más vivőanyaggal rendelkezhetnek, amely eredményezheti, hogy “jobban kijön a mellékhatása” – mutatott rá a patikus.
Hozzátette: “nem azt mondom, hogy a drágább a jobb, de azért nem mindig a legolcsóbb a legjobb.” Elmondta: eddig is volt lehetőség arra, hogy a beteg olcsóbb készítményt vásároljon ahelyett ami a vényen szerepelt, ha azt az Országos Gyógyszerészeti Intézet rátette a helyettesítési listára. Mentényi Tiborné szerint az új koncepcióra való átéréshez az orvosok alapos felkészítésére is szükség lenne.
A VII. kerületi Pannónia Patika vezetője arra is rámutatott: “fennállhat az a veszély, hogy egyes gyógyszertárak csak a drágább gyógyszereket tartják, és így a beteg kénytelen lesz kifizetni a drágább készítményt vagy más patikába betegen elmenni.” “Eddig is ott volt az orvosok kezében a lehetőség, hogy az olcsóbb gyógyszert írják fel” – tette hozzá Süle Sándorné. Mint mondta, a betegek nem tudják, hogy az olcsóbb is lehet ugyanolyan jó, mint a drágább; “a beteg tanácstalan és azt hiheti, hogy a drágább gyógyszer jobb”.