Az olívaolaj préselésekor az olajbogyók súlyának mindössze ötödéből készül olaj, a maradék veszendőbe megy. Ráadásul a hulladék elhelyezése is nehézségekbe ütközik: az anyagot a megtisztítás után általában a földeken szórják szét.
Efféle melléktermékből világszerte évente mintegy egymillió tonna keletkezik, Izraelben pedig nagyjából harmincezer tonna. Az anyag elégetése környezetszennyező füstöt hoz létre, a komplikált és drága eljárásokkal járó előkészítés miatt pedig a természetes trágyaként való alkalmazása sem egyszerű.
A Haifai Egyetem és a Tel Háj főiskola kutatói az izraeli környezetvédelmi minisztérium anyagi segítségével ezért olyan új eljárást dolgoztak ki a hulladék újrafeldolgozására, mellyel etanolt nyerhetnek ki az olívaolaj gyártásakor keletkező melléktermékből.
még egy átlagos benzinüzemű motor üzemanyaga is tíz százalékban tartalmazhatja az olívaolaj készítésekor keletkező melléktermékből kinyerhető folyadékot.
A bioüzemanyagok, köztük a bioetanol felhasználása csökkentheti a hagyományos fosszilis üzemanyagok iránti függést, melyekből a tartalékok egyre fogynak, és amelyek elégetésekor üvegházhatású gázok kerülnek a levegőbe.
Kiemelt fotó: Pixabay