Kultúra

Nincs még engedélye a Szigetnek

Bár a fesztivál elvileg minden előírásnak megfelel, a rendezvény és ennek részeként egy körülbelül 30 méteres torony, a mai napig nem kapott hatósági engedélyt.

A Magyar Nemzet cikke szerint a szervezők Újbuda jegyzőjétől várják a fesztivál megrendezéséhez szükséges engedélyeket, amelyeket még a hatóság vizsgál. Benis Dániel, az augusztus 10-től 15-ig tartó rendezvény háttértechnikai vezetője a lapnak elmondta: még nincs meg minden engedély.

A fesztivál egyik kiemelt helyszíne lesz az a 30 méter magas, kilátóként és vendéglátó teraszként működő “szupertorony”, amelynek kivitelezését a Vodafone mobilszolgáltató finanszírozza.

A Sziget ügyében az elmúlt csaknem két évtized gyakorlatával szemben idén azért nem Óbuda-Békásmegyer hatósági vezetője jár el, mert a kerület “érintettségre” hivatkozva a fővárosi kormányhivatalt kérte egy másik eljáró hatóság kijelölésére. A III. kerületi önkormányzatnál nem indokolták, miért hárították el maguktól a felelősséget. Így került az ügy a XI. kerület jegyzőjéhez, aki a mai napig nem adta ki az engedélyt. Az ügyben a lap hiába kereste a Vodafone sajtófőnökét.

Gerendai Károly, a Sziget Kulturális Szervezőiroda ügyvezetője szerint ők minden előírásnak megfelelnek. A napilap azon kérdésére, hogy sokakban kétségeket kelthet a “szupertorony” biztonsága, kifejtette: az építmény szerkezeti elemeiben semmiben sem különbözik az úgynevezett nagyszínpadtól, így ott sem lehet gond. Hangsúlyozta, hogy a toronyra, akárcsak a színpadokra, nem kell külön engedélyt kérni.

Ezzel szemben Ughy Attila, a fővárosi közterület-hasznosítási bizottság fideszes elnöke határozottan állítja, hogy engedély nélkül semmiféle torony nem építhető. Az ügy további furcsasága, hogy a városházán még mindig úgy tudják, az illetékes hatóság Óbuda – ismerteti a Magyar Nemzet.

Óbuda-Békásmegyer polgármester hétfőn közleményt adott ki, mely azt írja: a Magyar Nemzet cikkében félretájékoztatta olvasóit, amikor úgy fogalmazott: “a kerület “érintettségre” hivatkozva a fővárosi kormányhivatalt kérte egy másik eljáró hatóság kijelölésére. A III. kerületi önkormányzatnál nem indokolták, miért hárították el maguktól a felelősséget”. Bús Balázs (Fidesz-KDNP) hangsúlyozta: az önkormányzat érintett az engedélyezési eljárásban, mivel területet ad bérbe a Sziget Kft.-nek. Márpedig a szabályozás szerint “az ügy elintézésében nem vehet részt az a személy, akitől nem várható el az ügy tárgyilagos megítélése”. Ebből következően a III. kerületi önkormányzat a jogszabályi előírásoknak megfelelően járt el.

A Magyar Nemzet cikkére a Sziget ügyvezetője is reagált. Gerendai Károly hangsúlyozta: mivel ideiglenes épületről van szó, nem kell építési engedély a Sziget fesztivál idejére megépülő harminc méter magas toronyra, több szakhatósági vizsgálat pedig csak a fesztivál infrastruktúrájának megépítése után végezhető el.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik