Egy Momo nevű ijesztő horrorfigurához kapcsolódik az utóbbi hetek egyik legbizarrabb közösségi médiás jelensége, aminek már halálos áldozata is van. A rejtélyes alak WhatsAppon (egyes források szerint pedig Facebookon és YouTube-on is) keresztül keres meg gyerekeket és tinédzsereket üzenetben, amiben arra próbálja rávenni őket, hogy hajtsanak végre feladatokat. Az utasítások közt kevésbé veszélyesnek tűnőek is vannak, például hogy a címzett hajnalban legyen ébren bizonyos órákban, de a durvább utasítások közt már öncsonkítás és öngyilkosság is szerepel.
A feladat elvégzéséről képes bizonyítékot kér a Momónak nevezett figura, amennyiben az nem teljesül, nyomasztó képi- és hanganyagokkal zsarolja az áldozatot, vagy azzal, hogy megjelenik éjszaka az ágya mellett és kárt tesz benne. Az argentin és spanyol rendőrség figyelmeztetést adott ki a gyerekek és szülők számára azután, hogy
Egyelőre tisztázatlan, hogy ki vagy kik, és milyen indíttatásból működtetik Momót, akit egyébként nem ők alkottak. A madártestű, de emberfejű lény alakja először egy japán kiállításon tűnt fel 2016-ban, és a Link Factory készítette, akkoriban kezdett el terjedni képe futótűzszerűen a neten, amit a zsarolófiók tulajdonosai használnak.
Kiberbiztonsági szakértők szerint nyilvánvalóan nem egy horrorból előlépett entitásról van szó, hanem kiberbűnöző(k)ről, akiknek a célja adatlopás lehet, és egy rendkívül ártalmas és durva kiberzaklatási jelenségről van szó. WhatsAppon három ismeretlen számról tudni eddig, amiken keresztül a rejtélyes alak kapcsolatba lép a gyerekekkel, ezek japán, mexikói és kolumbiai számok.
Az üggyel kapcsolatban pár napja a Belügyminisztérium is megszólalt. Molnár István Jenő, a Belügyminisztérium főosztályvezető-helyettese a szülők felelősségére hívta fel a figyelmet, azt mondta: ha a szülők ezeket a problémákat nem veszik komolyan, súlyos következményekhez vezethetnek, mivel a gyermekeknél még nem alakult ki az önvédelmi mechanizmus.