Az elmúlt három évben mintegy kéttucatnyi politikus vagy politika közeli ember próbált beleszólni a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal munkájába – mondta a Hír TV Egyenesen című műsorában Pálinkás József.
A szervezet napokban leváltott elnöke hozzátette, ezek a személyek konkrétan ugyan nem fenyegették meg, de azt mondták, ha nem teljesül a kérésük, szólnak a megfelelő helyen a kormányzatban.
– Hozta konkrétan, hogy ezt és ezt szeretné, ha ez és ez a pályázat nyerne. A három év alatt ez senkinek sem sikerül.
– Itt nagy pénzekről volt szó?
– Nagy pénzekről.
– Tól-ig?
– Kétmilliárd.
Pálinkás előzőleg az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta, már a választások előtt értesült róla, hogy átalakítás lesz a kormányzati struktúrában, ő januárban leírta, miként képzeli a jövőt, de erre nem kapott választ Orbán Viktortól, akivel most is jó a viszonya.
Nem értem, hogy a politikusoknak a kutatásokba miért kellene beleszólniuk, belenyúlniuk. Nem értenek hozzá.
Ezt már a 168 Órának mondta, megerősítve, nevét hiába használja a sajtó mindkét fele üzengetésre, ő ezen kívül, felül áll. A CEU-ról nem kormánytisztviselőként nyilvánított politikai véleményt, de az MTA volt elnökeként kérdésre felelte azt, hogy értékes kutatások folynak ott.
Nos, én ma is azt gondolom: a CEU-n értékes kutatások folynak. Aki meg ezért haragudni akar – haragudjon.
Ő többször jelezte, meg kellene duplázni az állami ráfordítást ezen a területen, ha komolyan veszik a versenyképességi célkitűzéseket. Azt gondolja,
hogy egy ország akkor lesz versenyképes, ha belül is verseny van és nem osztogatás.
Lemarad az az ország, ahol a kutatási pénzekért vetélkedő tudósok és az innovációs támogatásért vetélkedő cégek között nem átlátható a verseny és nem tartja jóna, ha a tudományos, művészeti életbe beleártja magát a politika.
A kiemelkedő tehetségeket támogatni kell, függetlenül attól, hogy történetesen belebeszélnek-e a politikába. Miért ne mondhatnák el a véleményüket? És mi köze van annak a teljesítményhez?
A mostani MTA körüli botrányról volt elnöke azt mondja, nem érti, a politikusoknak a kutatásokba miért kellene belenyúlniuk.
Nem értenek hozzá. Nagyon gyakran mondanak butaságokat. Sokszor előfordul, hogy valamilyen áthallás folytán azt gondolják, hogy az ő politikai értékrendjüknek, vagy ízlésüknek nem megfelelő csoportok tevékenységét akarják támogatni az adott kutatók, holott a munka arról szól, amiről szólnia kell: egy jelenség feltárásáról.
Azt gondolja, a Magyar Tudományos Akadémia nagy érték, amit meg kell őrizni. Ennek az értéknek része az is, hogy az intézmény önigazgató rendszer. Ő támogatja az MTA elnökét, aki csak azt képviseli, amit az Alaptörvény és az akadémiai törvény előír.
Kiemelt kép: Hír Tv