Vilmos trónörökös és Theresa May miniszterelnök jelenlétében tartották meg a terrortámadás első évfordulóján a megemlékezést a manchesteri katedrálisban. Délután fél háromkor egyperces nemzeti gyászt tartottak arra a 22 életre emlékezve, akik életüket vesztették az ország egyik legsúlyosabb terrorakciójában. Ariana Grande énekesnő, akinek koncertjét követően robbantotta fel magát Salman Abedi öngyilkos merénylő, Twitter-üzenetben fejezte ki együttérzését és fájdalmát a gyászolókkal.
Fiatalok útja a terrorig
A nyomozás a mai napig nem zárult le. Annyit már biztosan tudunk, hogy a brit állampolgárságú, líbiai származású elkövető, Salman Abedi Manchesterben született, szülei politikai okokból kaptak menedékjogot Nagy-Britanniában még az 1990-es években, apja az észak-afrikai ország iszlamista ellenzékéhez tartozott, akinek az életéért kellett menekülnie. A Kadhafi-rezsim összeomlása után az Abedi család egy része hazaköltözött, az elkövető maga is Líbiában tartózkodott a támadás előtti hónapban, és csak négy nappal az akció előtt tért vissza Nagy-Britanniába.
A támadás előtt egy hónappal azonban két forrásból is új információkat kapott az elhárítás, amelyek jelentőségét nem sikerült akkor felismerni, és amelyekre ha azonnal felfigyelnek, újraindíthatták volna vizsgálataikat Abedi ellen.
A sajtó az elmúlt egy évben arra is rámutatott, hogy Abedi egy 18 fős hálózat része volt, olyan fiatalokból álló csoporté, amelyet a dzsihadista ideológia kötött össze. Találunk köztünk férfiakat, akik Szíriába és Irakba mentek harcolni, a lefejezős videókkal elhíresült Jihadi Johnnal fotózkodtak. Voltak, akik a líbiai káoszt használták ki „továbbképzés” céljából, és volt egy lány ikertestvér pár, amelyet a dzsihadista propaganda használt fel. A faitalok többsége azóta meghalt légitámadásban, öngyilkos merénylő lett vagy börtönben van. Ez a 18 ember nem abban az értelemben alkotott hálózatot, hogy közösen tervezték, szervezték terrortámadásaikat, hanem abban, hogy személyesen vagy a közösségi platformokon keresztül ismerték és motiválták egymást.
A manchesteri terrortámadás legfontosabb még szabadlábon levő gyanúsítottja Hashem Abedi, az elkövető testvére, akit más ügyben még a terrortámadás előtt ejtettek foglyul Líbiában. A brit hatóságok már lassan egy éve várnak a férfi kiadatására, amire most van némi remény. Az eddigi milíciát feloszlatta a líbiai kormány, a börtönt, ahol Abedi raboskodik, átvette a Belügyminisztérium. Londoni remények szerint a bizonyítékaik meggyőzőek lesznek arról, hogy a két testvér kapcsolata a manchesteri terrortámadásra is kiterjedt, így előbb utóbb Hasemet is bíróság elé állíthatják a szigetországban.
Nyitott akták
2017-ben nem csak a manchesteri tragédia rázta meg Nagy-Britanniát: másik három terrortámadás is történt az országban. Nyugat-Európában 2015-2016 volt a két legsúlyosabb év, akkor Brüsszelben, Párizsban, Berlinben és Nizzában 10 éve nem látott véres események történtek. A britek ideig óráig azt hihették, hogy nekik sikerült elkerülni a terrorakciókat, működött az elmúlt években kiépített megelőzési rendszerük.
A március és június között lezajlott négy terrortámadásnak 36 áldozata és mintegy 200 sebesültje volt. Ráadásul a Londonban végrehajtott akciók a turisták és britek által frekventált célpontok ellen történtek a város szívében. A terroristák üzenetei így nagyrészt célba értek, még ha céljukat egyáltalán nem érték el. A brit társadalomban a félelem helyett, az összetartozás erősödött, míg a hatóságok tovább erősítették lépéseiket.
Az elmúlt év nem telt el eseménytelenül, majd tucatnyi alkalommal lépett fel sikeresen a rendőrség és MI5. A brit hatóságoknak továbbra is korlátozott erőforrásokkal kell küzdenie nagy sok feladatával.
Az elmúlt évben a hatóságoknak egyaránt volt dolga kisebb sejtekkel és magányos elkövetőkkel. A megemlékezés előtti napokban tartóztattak le a hatóságok egy 18 éves fiatalt Londonban, aki késsel akart terrortámadást végrehajtani, áprilisban egy iraki férfi akadt fel a hatóságok hálóján, akinél több mint 300 SIM kártyát találtak. Rabar Mala az ISIS tagjainak biztosított egyfajta primitív IT támogatást azzal, hogy saját nevére vásárolta meg kártyákat aktiválva, amelyekkel aztán a terroristák regisztrálni tudták magukat a közösségi platformokon és így kommunikálhattak egymással.
Ha mindez nem lenne elég, Nagy-Britanniáknak – és szinte egész Európának – még az Iszlám Államból visszatérő külföldi fegyveresek problémájával is meg kell küzdenie. Az elmúlt években több százan tértek már vissza a brit szigetekre, és még ma se tudjuk pontosan kinek mi volt, lesz a motivációja.
Kiemelt kép: A manchesteri robbantás huszonkét halálos áldozatára emlékeznek a terrorcselekmény első évfordulóján, 2018. május 22-én az angliai nagyvárosban. Egy évvel korábban öngyilkos merénylő pokolgépet robbantott a Manchester Arena rendezvényközpont bejárati csarnokában Ariana Grande amerikai énekesnő koncertje után. Fotó: MTI/EPA/Nigel Roddis