Magyarországgal a szolgáltatáspiaci bejutás kölcsönös könnyítésében is sikerült megegyezni a vámengedmények mellett – jelezte Makszim Medvedko, hozzátéve: Oroszország hasonló jegyzőkönyvet ír alá Csehországgal, Litvániával és Lettországgal is, legalábbis a vámról. A jegyzőkönyek május elseje előtti aláírása azért fontos, mert ezek az országok azután EU-taggá válnak, és így elvesztik jogkörüket kétoldalú kereskedelmi tárgyalások folytatására.
Oroszország hétfőn megerősítette azt a szándékát, hogy még ebben a hónapban aláírja az EU-val kötött partnerségi és együttműködési megállapodásának azt a jegyzőkönyvét is, amely kiterjeszti a csatlakozókra a megállapodást, bár jelezte: még tárgyal Brüsszellel egy olyan közös nyilatkozatról, amely konkrét uniós kötelezettségvállalások formájában rögzíti a bővítés okozta orosz aggodalmak orvoslásának módozatait.
Ezeket a tárgyalásokat Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke jövő hét közepén esedékes moszkvai látogatásáig szintén lezárhatják.
