- Korrupciógyanús ügyek kivizsgálására folytatott belső nyomozást az amerikai Microsoft a magyar leányvállalatnál.
- A vizsgálat eredményét nem hozták nyilvánosságra, de közben komoly személyi változások történek a Microsoft Magyarország Kft. vezetésében.
- A hirtelen távozók között volt 2016 elején a kormányzati üzletágat vezető Sagyibó Viktor, aki most novemberben mégis miniszteri biztosként kapott állást Lázár János mellett a Miniszterelnökségen.
- Mintha csak válaszcsapás lett volna, az új vezetés által irányított Microsoft Magyarország néhány nap múlva felmondta a legnagyobb kormányzati beszállítók Microsoft-termékekre vonatkozó értékesítési engedélyét.
- A partnerek kizárása óriási felfordulást okozott a Microsoftra épülő közigazgatásban.
A 24.hu információja szerint Romániához hasonlóan Magyarországon is átvilágították a Microsoft helyi leányvállalatának üzleteit.
Romániában tavaly az ország történetének legnagyobb korrupciós ügyévé nőtte ki magát a Microsoft és az ottani kormányzat közötti bizniszek ügyében indult vizsgálat. A bukaresti Microsoft-akták összesen kilenc egykori minisztert érintettek kellemetlenül: a bíróság több, 2 és 6 év közötti letöltendő börtönbüntetést, valamint összesen 17 millió eurós vagyonelkobzást szabott ki rájuk. Azzal vádolták őket, hogy nagy összegű csúszópénzeket fogadtak el azért, hogy a piaci árnál 30-40 százalékkal drágább szoftverlicencek, illetve akár 50 százalékkal drágább számítógépek megvásárlásáról szóló állami szerződéseket hagyjanak jóvá.
A romániaival szinte párhuzamosan folyó, nagyjából két éve indított magyarországi vizsgálat eredménye eddig nem került nyilvánosságra.
Úgy tudjuk, hogy az amerikai anyacég a nyomozati munkában jártas megbízottakat küldött Budapestre, akik egy magyar ügyvédi iroda közreműködésével átvilágították az elmúlt években, főként Papp István vezérigazgató hivatali ideje alatt folytatott üzletmenetet.
A 24.hu pénteken levélben kereste meg a Microsoft Magyarországot, igaz-e, hogy az amerikai anyacég belső vizsgálatot folytatott le korábbi kormányzati szerződésekkel kapcsolatban, illetve igaz-e, hogy a vizsgálat nyomán több vezetőjétől, köztük Sagyibó Viktor kormányzati kapcsolatokért felelős üzletágvezetőtől is megvált a cég.
A Microsoft Magyarország válaszában nem cáfolta a vizsgálat tényét, de kérdéseinkre összefoglalóan csak annyit közölt, hogy a vállalat „küldetése, hogy a világon minden embert és szervezetet hozzásegítsen ahhoz, hogy többre legyen képes. Hogy ígéretünknek eleget tegyünk, összhangban a globális stratégiánkkal, folyamatosan értékeljük együttműködésünket partnereinkkel a világon mindenütt.”
A Microsoft Magyarország az érintettek számára teljesen váratlanul felmondta a legnagyobb négy magyarországi partnere közül háromnak a szerződését. Az úgynevezett LAR-partnerektől (large account reseller) – információink szerint etikai okokra hivatkozva – egyik napról a másikra megvonták a szoftverekre és más termékekre vonatkozó értékesítési engedélyt.
A Microsoft ezzel gyakorlatilag lábon lőtte saját magát, mégis bevállalták.
A döntés súlyához ugyanis érdemes tudni, hogy a Microsoft Magyarország korábban direktben nem foglalkozott termékeladással, csupán egyfajta marketing- és menedzsercégként szervezte a piacot. A kormányzattal és a közigazgatási szervekkel a többnyire politikailag is jól fekvő LAR-partnerek kötötték meg elég nagyfokú önállóság mellett az üzleteket, és ők közvetítették a megrendeléseket a Microsoft írországi központjának.
A 13 milliárd forintos forgalmú Humansoft Kft., a 4 milliárdos RacioNet Zrt. és a 10 milliárdos Euro One Zrt. kiiktatása az utóbbi napokban komoly szervezési problémák elé állította az állami szerveket.
November 7-én jelentették be, hogy Lázár János miniszteri biztossá nevezte ki Sagyibót. A Magyar Közlönyben megjelentetett közlemény szerint az új miniszteri biztosra roppant széles hatáskört ruháztak, rábízták a Miniszterelnökség hazai és uniós projektjeinek ellenőrzését. Sőt, Lázárék arra is feljogosították, hogy ő monitorozhassa a számos jelentős informatikai fejlesztést magában foglaló Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztés Operatív Program végrehajtását.
Sagyibónak a kinevezése előtt volt egy talányos húzása. Fél évvel azután, hogy 2016 elején lényegében titokban elhagyta a Microsoft Magyarországot – csak utódja bejelentésekor tűnt fel a szaksajtónak, hogy a befolyásos vezető már nincs is a cégnél –, az egyik LAR-partner, a Humansoft tulajdonosánál, a 4IG Zrt.-nél lett vezérigazgató. A posztot azonban csak két hétig töltötte be. A cég egy kurta tőzsdei közleményben tudatta, hogy az új vezérigazgató konkrétan meg nem nevezett személyes okok miatt rögtön fel is mondott. Piaci pletykák szerint a gyors távozás mögött is a Microsoft állt.
Sagyibó kormányzati kinevezésével kapcsolatban is megkerestük a Microsoft Magyarországot. Arról kérdeztük a céget, hogy van-e összefüggés a miniszteri biztosi kinevezés és az utóbbi hetek drasztikus szerződésbontás-sorozata között? A Microsoft Magyarország a következőket írta:
Úgy döntöttünk, hogy a helyi partnercsatornáink működtetésében új irányt veszünk. Kérjük, vegyék figyelembe, hogy a Microsoft nem közöl üzleti partneri kapcsolataira és korábbi kollégáira vonatkozó adatokat.
A kialakult helyzet miatt megkerestük a Miniszterelnökséget is, hogy tudtak-e a Microsoftnál lefolytatott vizsgálatról, illetve ezzel összefüggésben volt-e tudomásuk korrupciógyanús ügyletekről. Válasz egyelőre nem érkezett.
Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba