Mint a klasszikus bokszpárharcoknak, a Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers csatának is három felvonása volt (eddig): 2015-ben és 2017-ben Stephen Curryék, 2016-ban LeBron Jamesék nyertek. Nem sokon múlt, hogy ne háromból hármat nyerjen a GSW, tavaly azonban a Cavs heroikus küzdelemben, 1-3-ról fordította meg a négy győzelemig tartó finálét.
A mindent eldöntő ötödik meccs legszebb jelenetei:
Komoly fricska volt a tavalyi szezon Golden State-nek
Megdöntötték a Michael Jordan fémjelezte Chicago Bulls alapszakasz-rekordját, 73 győzelmet arattak és csak 9 vereségük volt. Elképzelhetetlennek tűnt, hogy ne ők legyenek ismét a bajnokok, de ebben a csúcshajszolásban annyira elfáradtak, hogy már az Oklahoma City Thunder ellen is majdnem elveszítették a nyugati főcsoportdöntőt, 3-1-es hátrányból fordítva jutottak tovább.
Még így is duplázhattak volna, de jött a már említett leolvadás. Egy elveszített döntő, pláne toronymagas esélyesként sosem esik jól, de tulajdonképpen a lehető legjobban jött ki belőle a Warriors.
Ha Kevin Durant volt a kompenzáció azért a vereségért, akkor köszönöm az elbukott döntőt
– mondta kedd hajnalban a San Jose Mercury Newsnak Draymond Green, és ennél jobban aligha lehetne összefoglalni a dolgot
A szinte tökéletes csapatba megérkezett a liga egyik legjobb játékosa
Kevin Durant kilenc év után fordított hátat az OKC-nek (ami az első szezonjában még Seattle Supersonics néven futott, de aztán költözött a franchise), sokan legyávázták, hogy átment ahhoz a csapathoz, amely legyőzte őket. Hiába éljük a nagy összeállások korát, az NBA-drukkerek nagy részének nehezen veszi be a gyomra ezeket a szupercsapatokat.
Durant védelmében azért azt el kell mondani, hogy az évek során az OKC olyan játékosokat engedett el, mint James Harden vagy Serge Ibaka. Ő meg eltöltött ott annyi évet, hogy belássa, nem nagyon tudja azokat az erősítéseket meglépni a franchise, amivel hosszú távon is felvehetnék a harcot a Cavsszel és a Warriorsszal. Még ha utóbbit tavaly majdnem ki is ejtették.
Ízlelgessük csak egy kicsit: Stephen Curry, Klay Thompson, Kevin Durant, Draymond Green a kezdőben. Négy olyan játékos, aki top3-as játékos a posztján, hárman ráadásul saját draftolások. Az, hogy mellettük ki az ötödik, kis túlzással mindegy. Úgy meg főleg, ha a liga egyik legjobb edzője, Steve Kerr dirigál.
Közben a kispadon olyan sokoldalú, iparos játékosok vannak, mint André Iguodala, aki két éve a döntő legértékesebb játékosa volt. Vagy épp Shaun Livingston, a veterán Matt Barnes és David West és az újra játékosnak kinéző JaVale McGee. Jól össze volt rakva ez a Golden State.
Durant nélkül is jobb lett volna ez a Warriors, mint a tavalyi
Az elmúlt évek második legjobb játékosának megszerzése mellett irtó fontos volt az is, hogy tanultak a tavalyi évből, sokkal többet pihentettek. Hogy közel sem voltak a saját alapszakasz-rekordjukhoz? Kit érdekel?
Azért így is volt ok az ijedtségre, Durantnek volt ugyanis egy térdsérülése, kihagyott 19 mérkőzést. Április 8-án, az alapszakasz végén tért vissza, szóval még pont volt egy meccse belerázódni a játékba. A többiek addig is vitték a boltot, szóval ők már élesre voltak töltve.
És akkor legyalultak mindenkit
- Az, hogy a kétemberes Portlanden 4-0-val jutottak túl, senki sem lepett meg. Damien Lillard és C. J. McCollum hőskosárlabdája egy szorosabb meccsre volt elég.
- A következő körben jött a Utah Jazz, ez a párharc pedig azért volt érdekes, mert a legponterősebb csapat találkozott az ellenfeleinek az NBA-szezonban a legkevesebb pontot engedélyező együttesével. Persze ez utóbbi nem csoda, Rudy Gobert védekezésben akkora tényező, hogy arra nincsenek szavak. Na, hát ez a Utah sem tudott mit kezdeni a GSW-vel, az oaklandiek szépen elosztották egymás közt a feladatokat, nem is kellett túljátszatni a sztárokat. Ez is sima 4-0 volt.
- A nyugati főcsoportdöntőben a San Antonio Spurs lehetett volna, amelyik meglepi a Golden State-et, de az első meccsen el is dőlt a párharc azzal, hogy megsérült a texasiak legjobbja, Kawhi Leonard. Utána 18-0-s rohanást csinált a GSW, megnyerték a mérkőzést 113-111-re (ez volt az egész playoffban a legszorosabb mérkőzésük), utána volt 36 pontos győzelmük is. Bebizonyosodott, hogy a Spursben LaMarcus Aldridge nem képes a hátára venni a csapatot, illetve Durant ekkor indult csak be úgy igazán.
Jött a várva várt döntő a Cavaliers ellen
Ha egy szóval kellene jelezni az idei NBA-rájátszást, az a sima lenne. Vagy az unalmas? Embere válogatja. De azért rögzítsük a tényt:
Szóval hiába volt Russell Westbrooknak olyan teljesítménye (tripla-duplás alapszakasz!), amiről az ember azt hitte, csak videojátékokban lehetséges; lett alapszakasz-első keleten a Boston Celtics kis túlzással a semmiből; varázsolt el mindenkit a Houston Rockets és vett le minket a lábunkról Giannis Antetokounmpo, a szezon végén eljött az, amit titkon mindenki sejtett az elejétől kezdve: a GSW-Cavs döntő.
Itt jött volna az, hogy legalább akkor a döntő legyen szoros, de nem lett. Az első meccset 22, a másodikat 19 ponttal nyerte meg a Warriors. A harmadikon szépíthetett volna a Cavaliers, 113-107-re vezettek percekkel a vége előtt. 11-0-val zárta le azt a mérkőzést a Golden State. Ezen a találkozón James 2 percet ült, csapata 12 ponttal kapott ki abban a szakaszban. A 15-0-s rájátszás kezdés egyébként rekord az NBA/NHL/MLB hármas esetében.
A negyedik meccsen rekordokat döntött a Cleveland és Lebron James megint csak fantasztikus volt, miközben a túloldalon csak Durant játszott jól. Ez arra volt elég, hogy a Cavst ne söpréssel verjék, mert következett az ötödik mérkőzés, egy nagy rohanás a második negyedben a Warriorstól, és ez a találkozó is sima lett.
Vannak még itt csodastatisztikák:
- A Warriors a harmadik csapat a liga történetében, amely mindössze egy vereséget szenvedett el a playoffban (1983 Philadelphia, 2001 Los Angeles Lakers). De az első, amelyik már úgy, hogy az első körben is négy mérkőzést kellett nyerni.
- Kevin Durant mindössze a hatodik játékos, aki a nagydöntő minden meccsén legalább 30 pontot dobott. 35,2 volt átlaga.
- Durantnél (176) csak Allen Iverson dobott több pontot összesen (178) egy ötmeccses nagydöntőben.
- Kevin Durant a harmadik játékos Michael Jordan és Wilt Chamberlain után, aki négyszeres pontkirály és döntő MVP.
- Steve Kerr pedig a negyedik edző, aki az első három évében kétszer is bajnok lett. Phil Jackson, Bill Russell és John Kundla a másik három.
És Durant még csak nem is kellett volna a Warriors bajnoki címéhez
Az a legfélelmetesebb az egészben, hogy a döntő legértékesebb játékosának választott, az egész rájátszásban ellenállhatatlanul kosarazó Kevin Durant nélkül is minden bizonnyal bajnok lett volna ez a GSW. Nélküle is majdnem kétszer nyert a csapat. Vele annyi változott, hogy lekerült a nyomás Curry és Thompson válláról, akik így sokkal felszabadultabban és tavalyinál sokkal hatékonyabban játszottak. Nem mellesleg Curry majdnem 27, Thompson bő 16 pontot átlagolt. Green pedig hozta azt a sokoldalú játékot, amire a ligában talán senki más nem képes. Ezután LeBron Jameséknek még annyi esélyük sem volt, mint eddig.
Nehéz ezen bármilyen fogást is találni. Ott van a 16-1-es mérleg és az, hogy a liga legjobb játékosa emberfeletti teljesítménnyel is kénytelen fejet hajtani. Úgy is leoktatták a mezőnyt, hogy Steve Kerr hátfájdalmai miatt csak a döntőben tudott leülni a kispadra. Mike Brown ugrott be helyette, de ez nem nagyon látszott meg a teljesítményen.
Lehet szeretni a Warriorst és lehet utálni is, de most ők a tökéletes csapat. Sokak szerint igazságtalanul jók, mert mit kezdesz egy olyan csapattal, ahol három olyan nehéztüzér van, mint Durant, Curry és Thompson? Ki tudja, milyen szupercsapat alakul még a nyáron, vagy hogyan tud erősíteni a Cavs, hogy ne csak James és Kyrie Irving játékán múljon a teljesítményük. De hogy az elkövetkező években Golden State lesz a liga legmeghatározóbb csapata, az egészen biztos.
Dinasztia épül a szemünk láttára.
A Nike azonnal ki is jött egy tökéletes Durant-reklámmal:
(Aminek az a lényege, hogy Kevin Durantet egész karrierje során kritizálták, de csak bajnok lett.)