- Csütörtökön előrehozott választásokat tartanak Nagy-Britanniában.
- A választások ötlete Theresa May miniszterelnöktől származik, aki a Brexit-népszavazás után vette át az ország vezetését a posztról lemondó David Camerontól.
- May hét hete hirdette ki, hogy választások lesznek.
- Eredetileg egy évvel a Brexit-tárgyalások befejezésére adott idő lejárta után lettek volna választások, elég furcsa időben.
- Amikor May előjött az ötlettel, akkora előnnyel vezetett a Konzervatív párt a Munkáspárttal szemben a felmérésekben, hogy történelmi vereségre számíthatott a baloldal.
- Maynek most kicsi, három fős többsége van a parlamentben. Ahhoz, hogy a Brexit-tárgyalások sikeresek lehessenek – mondja ő – ennél sokkal stabilabb többségre van szüksége.
- Ráadásul a párton belül is át kell rendezni az erőviszonyokat. A Tony Blairt követő Gordon Brownt épp azért nem szerették a Munkáspártban, amiért néha May-t sem: mert nem választáson szerezték meg a miniszterelnöki posztot.
- De a toryk előnye azóta elszállt, volt olyan felmérés is, amely szerint senki nem szerezne abszolút többséget a parlamentben. A csütörtöki legfrissebb felmérések ugyanakkor 12 százalékpontos tory-vezetést mutatnak.
- Ez a 12 százalék több, mint az a hét, amivel David Cameron győzött a 2015-ös választáson, és koalíció nélküli többséget szerzett. Kevesebb, mint amire számítottak, de nem rossz eredmény.
- A felmérések többsége 3-4 százalékkal rosszabbat szokott mérni a toryknak, mint amit később elérnek. Ennek ellenére érdemes megjegyezni, hogy a briteknél híresen pontatlanok a felmérések, ahogy az a Brexit napján is látszott, a végeredmény bármi lehet.
- Főleg azért, mert a brit választási rendszer többségi: aki egy egyéni körzetet megnyer, az viszi a mandátumot, nincsen pártlista, a vesztes szavazatok mind elvesznek.
- Bárki nyer, változások jöhetnek.
- Ha stabil konzervatív többség lesz, sokkal keményebbek lehetnek a Brexit-tárgyalásokban a britek.
- Ha nagyon kicsi konzervatív többség lesz, bukdácsolás jön.
- Ha pedig mégis a Jeremy Corbyn vezette a Munkáspárt nyer, senki nem tudja, mi történik, mert igazán még mindig nem rendezték a viszonyukat a Brexittel.
- A szavazásnak hatása lehet arra is, hogy Skócia vagy Észak-Írország kilépjen Nagy-Britanniából.
- Skócia kilépésére kevesebb az esély.
- Észak-Írország kilépése még reális is lehet.
Arról, hogy szúrta el ezt az egészet Theresa May, itt írtunk korábban.